Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Vladimír Nosek: Anglie a náš boj za samostatnost. — Čin, Praha 1926. Str. 214. 8°. — Rozumějme dobře titulu: jde o to, vylíčit poměr Anglie k našemu odboji. A Anglie, toť anglické veřejné mínění, jak praví autor hned na prvních stránkách. A veřejné mínění — toť tisk, dodáme si my, abychom správně pochopili, jaký úkol si Nosek vytkl. Jeho kniha nemá historicky obsáhnouti všechnu práci naší kolonie v Anglii, ani práci našich anglických přátel, ani naši diplomatickou akci, pokud se týkala Anglie. Má vylíčiti jednu z nejdůležitějších složek našeho zahraničního odboje: publicistickou propagandu. Pozvolné získávání anglického tisku pro naši myšlenku je jediným thematem pěti kapitol Noskovy knihy. Podává se pečlivá reprodukce všeho, co se v Anglii za války o nás napsalo a veřejně povědělo. Některé partie se tak stávají souvislou sbírkou výstřižků z anglických žurnálů. A právě v tomto pilném shromáždění novinářského materiálu, k němuž měl autor, působící za války v londýnské tiskové kanceláři, nejlepší přístup, je hlavní význam knihy. Pozornost se věnuje především — a právem — projevům Masarykovým v anglickém tisku; místy se z nich překládají celé dlouhé pasáže. A nemůžeme říci, že by Noskova kniha při svém chudém programu neměla snad dramatické živosti. Pravě naopak. Těžiště práce je totiž v detailním zachycení diskuse, provedené v anglickém tisku o osudu Rakouska. »Rozbíti Rakousko« bylo heslo, vržené do anglické a světové veřejnosti. A bylo velmi těžkým úkolem, dobýti tomuto heslu všeobecného uznání. Pět kapitol, z nichž každá zahrnuje jedno období tohoto odboje, odpovídá přesně pětidílnému rozvržení dramatu: nálada angl. tisku při vypuknutí války, naprostý nezájem na osudu rakouských národů a spíše obavy před rozkladem staré monarchie: příchod revolučního hesla »rozbijte Rakousko«; diskuse, rozvířená o tom v tisku, kritická doba odboje v roce 1917 až do dubna 1918; získání všestranných sympathií a na konec — na místo katastrofy v dramatě — vítězství. — Mimoděk se bohužel stává Noskovo líčení osvobozovacího boje poněkud jednostranným. Celý boj se počíná jevit jako řada akademických soubojů perem. Úzké vymezení látky však autorovi nedovolovalo více. — Mohli-li bychom vyslovit nějaké přání, bylo by to připojení jmenného a věcného rejstříku, anebo alespoň podrobnějšího a přehlednějšího obsahu.
—ček.
Citace:
Vladimír Nosek: Anglie a náš boj za samostatnost.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 8, s. 256-257.