Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Prof. dr. Karel Engliš: Otázky a názory. 100 článků z »Lidových novin«. Praha 1926, F. Borový, 8°, str. 384, cena 40 Kč. — Knih »Přítomnosti« svazek II. — Soubor novinářských článků, spojených v knihu, jest u nás literárním zjevem dosti řídkým. Hlavním důvodem této vzácnosti podobných edicí není ani tak nemožnost najíti nakladatele, jako spíše okolnost, že naši prominentní vědečtí pracovníci jednak nesnaží se obor svých vědomostí proměňovati též v drobnou minci publicistickou, jednak toho namnoze ani dobře nedovedou pro nedostatek tradice v tomto literárním genru v našich poměrech, jež jen málokomu dovolují šťastně spojovati aktuelnost té které otázky s vědeckou přehledností a přístupností slohu novinářského článku. Tam, kde jako u nás není tradice tohoto oboru literárního vyvinuta, může úspěšnost takového podniku býti zaručena jen osobními kvalitami autora, který nedostatek tradice dovede nahraditi vrozenou schopností k práci tohoto rázu.
Sbírka článků prof. Engliše nás přesvědčuje o tomto poznatku nejvýstižněji. Záplava hospodářských článků v denním tisku zdá se být zřejmě onoho druhu, který informací veřejnosti vykonal svoje dílo služebníka, který může odejíti, aby učinil místo jiné informaci. Toho nelze říci o kterémkoliv ze článků prof. Engliše, jež tomuto osudu unikají z řady důvodů. Předně jest to vědecký rozbor, podrobně vyčerpávající položenou specielní otázku a uvádějící její řešeni v souvislosti s komplexem ostatních problémů hospodářských.
S tím hned souvisí další přednost článků Englišových, že totiž jejich thémata nejsou vybírána nahodile, nýbrž z aspektu určitého systematického roztřídění a zařazení hospodářských jevů. Tím soubor článků stává se do jisté míry soustavným přehledem hospodářského života našeho státu a tudíž příspěvkem k historii jeho národního hospodářství, na kterýžto moment také autor výslovně v předmluvě poukazuje. Last non least jest to plastická forma podání, jež doprovází jako trvalé charakteristikon každý literární výtvor autorův, jež dodává článkům charakteru slova přednášeného, nikoliv napsaného.
Uspořádání sbírky dělo se přirozeně podle hlediska věcného, v jehož mezích zachován pořad chronologický a proveden též příslušný výběr, jenž z půl třetího sta autorových článků zachraňuje touto trvalou formou něco víc než jednu třetinu. V pěti oddílech sbírky dá se stopovati přechod od obecně hospodářských otázek politických k specielním otázkám hospodářské teorie a politiky. Mimo článků jsou tu též dva z mluvených projevů autorových, a to řeč, pronesená na ustavující valné hromadě Národní banky československé 21. března 1926 a proslov autorův jako prvního rektora Masarykovy university v Brně před akademickou obcí, oba to projevy historicky významné a vynikající nad běžnou úroveň analogických našich proslovů. Prvý oddíl jest věnován našemu národnímu hospodářství, zejména po stránce jeho hospodářské samostatnosti, z nichž jeden projev, nemýlím-li se, byl přeložen i pro anglický tisk, usilující jeden čas podezřele o obnovu rakouské monarchie, zatím ovšem jen ve formě hospodářské federace, kteroužto myšlenku s hlediska národně-politického prof. Engliš důrazně odmítl. Z ostatních sluší zmíniti se aspoň o autorovu stanovisku k otázce dodnes u nás aktuelní a přetřásané, zda máme u nás mnoho průmyslu, při čemž prof. Engliš staví se proti pohodlné frási o naší přesycenosti průmyslem a proti výkladům o jeho »odbourávání«. Druhý oddíl zůstává historicky nejdůležitější, pojednávaje o nejdůležitějších problémech současného hospodářského systému, totiž o penězích, měně a úvěru. Specielní subkapitola o deflaci dovoluje nám teprve doceniti protideflační boj autorův, jemuž nescházelo rysů heroičnosti, ba ani tragiky, když proti nejvěcnějším a nejpřesvědčivějším argumentům, dokazujícím zkázonosnost deflace, oficielní činitele nedovedli postaviti jiných důvodů než politickou moc. Tato kapitola zůstává nejcennější částí souboru, v němž hlavně ona určena jest historii v její roli »magistrae vitae« ukazujíc názorně na historii naší peněžní politiky praktické důsledky teoretických omylů hospodářských. Třetí oddíl, věnovaný sociální politice pozoruje jednotlivé třídy národa (úřednictvo, živnostnictvo, dělnictvo) v jejich tvůrčím úsilí o sociální ideál člověka a rýsuje jejich podíl v tomto zápasu. Veřejným financím jest věnován oddíl čtvrtý, v němž vedle podrobně rozbírané otázky dávky z majetku nadhozeno několik myšlenek finančně-legislativních, jež podávají nám základy autorovy koncepce reformy daňového systému, na jehož novém budování dopřáno mu dnes tak významně se účastniti. Závěrečný oddíl pátý obsahuje vedle dvou nekrologů Rašínových, význačných objektivním oceněním práce autorova odpůrce, glossy k reformě právnického studia, shora zmíněnou řeč rektorskou a náměty, vztahující se problémům veřejné správy.
Přítomný soubor článků prof. Engliše ukazuje názorně, jak hlubokou zůstává brázda, již na poli národního života může vyorati vědecky založená publicistika, v kterémžto směru »Otázky a názory« budou dlouho vzorným příkladem.
Dr. V. V.
Citace:
Prof. dr. Karel Engliš: Otázky a názory.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 7, s. 226-227.