Právní prakse, měsíčník československých právníků , 1 (1936-37). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Poplatky z obchodních písemností se zvláštním zřetelem k písemnostem poplatku prostým. — Sestavili, judikaturou a praktickými příklady opatřili JUDr. František Muchka a Zdeněk Deyl, Praha 1936, str. 189.


Známý výnos ministerstva financí z r. 1935 o kolkování některých obchodních písemností má tu nespornou zásluhu, že přispěl k právní jistotě v jedné z nejnepřehlednější části našeho právního řádu, totiž v poplatkovém právu; tím také dal vznik četné literatuře, jež se snaží právní zásady v něm obsažené aplikovati na zjevy denního hospodářského života.
K této literatuře patří i kniha Muchkova a Deylova; úkol, který si autoři dali, plní opravdu svědomitě. Jde o praktickou příručku pro širší vrstvy v pravém, t. j. dobrém smyslu. Kniha totiž neobsahuje pouze populární parafrázi známých věcí ani poznatky, získané pouze běžnou rutinou, Autoři jsou dobrými odborníky, nevyhýbajíce se otázkám, jež dosud nebyly řešeny a proto mohou též odborníkům říci mnoho užitečného; při tom nezapomínají, že stejně důležité jako kvalita interpretace jest také typografické uspořádání textu a instruktivnost výkladu; lze říci, že si tu autoři počínali přímo vtipně. Podnětem k vydání zmíněného ministerského výnosu byly poplašné zprávy o postižení účtů při revisích finančních orgánů; autoři dali proto na začátek své knihy ustanovení o kolkových revisích. Kniha sama jest rozdělena na drobné odstavce, jejichž obsah jest stručně charakterisován nadpisem. Marginálními poznámkami jsou čísla judikátů a výnosů, o které se výklad autorů opírá. Spis zvláště obsahuje četné vzorce obchodních písemností, jež do všech podrobností napodobují písemnosti, formuláře atd. v praxi užívané. U každého z nich jest výklad, zdali, jak a proč jest písemnost poplatná.
Celá kniha jest rozdělena na 9 kapitol; v první se probírají účty tuzemské, v druhé účty vydané v cizině, v třetí zvláštní druhy účtů, ve čtvrté dobropisy, v páté upomínky, v šesté nabídky, v sedmé objednací lístky, v osmé stvrzenky a v deváté poplatkové osvobození obchodních dopisů.
Předmětem výkladu jest poplatkové právo platné jak v historických zemích, tak i na Slovensku. — Podrobný obsah, otištěný na konci knihy, má zároveň povahu syllabu k celé práci.
Cakrt.
Citace:
Poplatky z obchodních písemností. Právní prakse, měsíčník československých právníků . Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1936-37, svazek/ročník 1, s. 82-82.