Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 6 (1925). Praha: Ministerstvo sociální péče, 536 s.
Authors:
Výnos ministra sociální péče ze dne 5. listopadu 1925, č. j. 7420-III/D, jimž se stanoví Jednací řád přípravného sboru k provedení sociálního pojištěni zaměstnanců.
§ 1. — Ministr sociální péče jmenuje podle § 285 zákona ze dne 9. října 1924. čís. 221 Sb. z. а n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, přípravný sbor, jehož úkolem je provésti práce potřebné k tomu, aby s prováděním ustanovení zákona mohlo býti započato dnem 1. července 1926.
§ 2. — Přípravný sbor skládá se z předsedy a 40 členů, z nichž 12 náleží skupině pojištěnců, 12 skupině zaměstnavatelů a 16 skupině odborníků. Ministr sociální péče může kdykoli odvolati jmenování člena přípravného sboru. Jinak končí funkce členů dnem 30. června 1926.
§ 3. — Za každého člena jmenuje ministr sociální péče náhradníka, který nastupuje za člena přípravného sboru, když tento zemře, vzdá se své funkce, jest odvolán, nebo z jiných důvodů nemůže trvale nebo na delší dobu zastávati funkci.
§ 4. — Ministr sociální péče jmenuje z každé skupiny jednoho člena místopředsedou. Místopředsedové zastupují předsedu, když tento jest jinak zaneprázdněn, v pořadí, jež určí předseda. § 5. — Ministr sociální péče jmenuje ze členů přípravného sboru užší výbor, jenž se skládá z předsedy přípravného sboru a 10 členů sboru, z nichž 3 jsou ze skupiny pojištěnců, 3 ze skupiny zaměstnavatelů a 4 ze skupiny odborníků. Předsedou jeho jest předseda přípravného sboru. Užší výbor vyřizuje běžné záležitosti a připravuje návrhy pro schůze sboru.
§ 6. — Ministr sociální péče ustanoví vládního komisaře a tajemníka přípravného sboru z úředníků ministerstva sociální péče. Kancelářské práce přípravného sboru obstará ministerstvo sociální péče.
§ 7. — Funkce členů přípravného sboru jest čestná. Členové bydlící mimo obvod Velké Prahy obdrží náhradu jízdného ve II. třídě rychlovlaku, nemají-li volného nebo služebního lístku; jsou-li zaměstnanci, nahradí se jim ušlý výdělek. Pro veřejné zaměstnance platí všeobecné předpisy o dietách. Členové přípravného sboru, kteří jsou členy Národního shromáždění, nemají nároku na náhradu.
§ 8. — Předseda svolává schůze přípravného sboru i užšího výboru a řídí je; při jednání dbá toho, aby všichni členové mohli uplatniti svoje mínění. Spolu s tajemníkem sboru podepisuje zápisy o těchto schůzích a předkládá je ministerstvu sociální péče.
§ 9. — Schůze přípravného sboru konají se podle potřeby, alespoň však jednou za čtvrt roku. Schůze jsou neveřejné, mohou však býti přítomni úředníci ministerstva sociální péče a jiných ústředních úřadů, vyslaní ministrem sociální péče.
§ 10. — Přípravný sbor jest schopen se usnášeti, byli-li do schůze pozváni všichni členové, a je-li mimo předsedajícího přítomna nadpoloviční většina členů.
Pozvánka, obsahující stručné pořad jednání schůze, budiž odeslána zpravidla tak včas, aby došla členům nejméně tři dny před schůzí.
Přípravný sbor se usnáší o předmětech, jež jemu předloží ministerstvo sociální péče, a o iniciativních návrzích členů; návrhy takové dlužno sděliti předsedovi písemně nejpozději pět dnů před schůzí.
§ 11. — Přípravný sbor se usnáší prostou většinou přítomných pozvednutím ruky; předsedající hlasuje pouze při rovnosti hlasů. Usnesení přípravného sboru mají význam poradního vota pro ministra sociální péče.
Členové jsou povinni zachovávati mlčelivost o všech jednáních. Při výkonu své funkce musí předsedající užívati jazyka státního, v němž se dějí též zápisy o schůzích a vyřízení. § 12. — Přípravný sbor může zřídili pro určitý soubor otázek komise a povolávati ke schůzím svým a schůzím komisí experty. § 13. — Není-li jinak stanoveno, platí pro užší výbor obdobně ustanovení o přípravném sboru.
§ 14. — Vzejdou-li pochybnosti při výkladu jednacího řádu, rozhodne ministr sociální péče.
Vládní nařízení ze dne 14. listopadu 1925, č. 237 Sb. z. a n., kterým se prodlužuje platnost předpisů §§ 13, 16, 17 a 18 vládního nařízení ze dne 21. října 1922, č. 305 Sb. z. а n., o zaopatření trvalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém na rok 1926.
(Vyhlášeno v částce 101 Sb. z. a n., ze dne 23. listopadu 1925.)
Citace:
Výnos ministra sociální péče ze dne 5. listopadu 1920. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1925, svazek/ročník 6, s. 543-545.