Čís. 2557.


Civilní trestní soudy jsou příslušny i pro znovuzahájení trestního řízení, odloženého podle posl. odst. §u 426 v. tr. ř. po podání obžaloby vojenským prokuratorem.
(Rozh. ze dne 24. listopadu 1926, N II 56/26.)
Nejvyšší vojenský soud sdělil Nejvyššímu jako zrušovacímu soudu, jak hodlá rozhodnouti spor o příslušnost, který vznikl v trestní věci proti Ladislavu B-ovi a Rudolfu J-ovi pro zločin krádeže mezi vojenským prokurátorem v Praze a státním zástupcem v Mor. Ostravě.
Nejvyšší soud jako soud zrušovací odpověděl, že souhlasí, by bylo uznáno, že pokračovati v trestním řízení proti oběma obviněným příslušny jsou civilní trestní soudy. Nejvyšší soud jest sice názoru, že otázka použitelnosti předpisu §u 16 voj. tr. ř. i na souzený případ, kde proti oběma obviněným podána byla vojenským prokurátorem již žaloba, není — Čís. 2558 —
686
ani v §u 402 ani v §u 386 voj. tr. ř. přímo vyřešena, ježto § 402 v čís. 1 má na zřeteli případ odložení oznámení po případě zastavení nebo přerušení před podáním obžaloby, kdežto druhý odst. § 386 nese se jen k obnově trestního řízení, které bylo po podané obžalobě pravoplatně zastaveno (§ 387), což o řízení jen podle posl. odst. §u 426 voj. tr. ř. odloženém (jako v souzeném případě) sotva lze tvrditi. Než účelu zákona uvésti zásadu §u 16 voj. tr. ř. v nejširším rozsahu v platnost, dostává se v předpisech §u 386, druhý odst., a §u 402, posl. odst., tak jasného výrazu, že podmiňuje obdobné použití posléze uvedeného předpisu stran obdobné platnosti §u 16 voj. tr. ř. i v případu odložení řízení podle posl. odst. §u 426 voj. tr. ř. po podání obžaloby vojenským prokurátorem, v zákoně přímo neřešeném. Nejvyšší soud souhlasí proto se zamýšleným rozhodnutím nejvyššího soudu vojenského.
Citace:
č. 2557. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech trestních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1927, svazek/ročník 8, s. 701-702.