Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů, 3 (1926). Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 576 s.
Authors:

Zavražděná výměnkářka.


Jako poslední případ projednávána byla před opavskou porotou vražda výměnkářky Hübnerové z Třemešné. Vraždy měl se dle žaloby dopustiti 28letý rolník Jan Müller. O věci té jednáno bylo před opavskou porotou již v jejím podzimním zasedání, avšak líčení tehdy bylo odročeno za účelem prozkoumání duševního stavu obžalovaného. Tehdy tvrdil on i někteří svědci, že trpí závratěmi a nervositou v té míře, že z malých příčin upadá často v zuřivost.
Čin, ze kterého jest Müller obžalován, spáchal 7. září m. r., kdy setkal se s Hübnerovou na poli, kde tato žala trávu, dostal se s ní do hádky, při čemž uhodil ji do hlavy, takže Hübnerová upadla v bezvědomí k zemi. Žaloba však udává také, že zavražděná byla kromě toho zardoušena šátkem, který byl na krku zavražděné nalezen pevně utažený. Na její tváři byly zjištěny dvě řezné rány a lebka byla proražena.
Müller se k vině nepřiznal. Zavražděná byla prý osoba velmi svárlivá a také osudného dne napadla obžalovaného proto, že prý jí úmyslným tlučením v noci na zeď rušil spánek. Vyhrožovala mu soudem, což Müllera rozčililo tou měrou, že ji uhodil pěstí do hlavy. Co se dělo potom, na to se již nepamatuje. Přiznává jen, že jest možno, že odtáhl Hübnerovou do houští, kde myslil, že se z bezvědomí probere. Že by chtěl Hübnerovou zardousiti, to popírá.
Je zajímavo, že v této věci rozcházejí se i posudky soudních znalců. Zatím co lékaři, kteří prováděli obdukci mrtvoly, přiznávají možnost, že Hübnerová byla zardoušena náhodou tím, že ji Müller vlekl do lesa za šátek kolem krku uvázaný, popírají soudní znalci tuto možnost, dokazujíce, že Hübnerová byla rdoušena úmyslně.
Porotcům předloženo bylo 11 otázek, při čemž vedle vraždy připuštěny byly též otázky na zabití, případně těžké ublížení na těle. Porotcové odpověděli pak na otázku vraždy jednohlasně záporně, naproti tomu na otázku zabití s vyloučením pomatení smyslů přisvědčili desíti hlasy.
Soud nato vyřkl rozsudek s uvážením všech polehčujících okolností, jímž obžalovaný byl odsouzen na dva a půl roku těžkého žaláře.
Citace:
Zavražděná výměnkářka. Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů. Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 1926, svazek/ročník 3, číslo/sešit 12, s. 142-142.