Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů, 3 (1926). Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 576 s.
Authors:

Potíže s margarinem.


(Okresní soud v Hradci Králové.)
Hradecký obchodník A. B. objednal si do svého obchodu z Francie 10 metr. centů margarinu značky „Patisserie de Tip-Jean Pavitin“. Dříve, než tak učinil, vyžádal si povolení dovozu od našeho ministerstva obchodu a prostřednictvím obchodní komory československé v Paříži doručil francouzské firmě naše předpisy, týkající se výroby margarinu, se žádostí, aby objednaný margarin byl dle těchto předpisů zhotoven.
Firma zaslala margarin s přípisem, že zhotoven jest přesně dle předpisů jí zaslaných a že neobsahuje žádný konzervační prostředek, který by snad byl u nás zakázán. Když objednávka došla, doručil obchodník A. B. z příkazu jeden vzorek okresnímu lékaři dru Pičmanovi, který zaslal ho do ústavu ke zkoumání potravin, druhý vzorek zaslal ještě z opatrnosti do soukromého chemického ústavu k rozboru. Zatím však, než rozbory došly, byl obchodník nucen, aby se mu zboží nezkazilo, margarin rozprodati. Když zboží bylo již vyprodáno, došly znalecké rozbory a nálezy shora uvedených ústavů, které zněly: „Zkoušený margarin obsahuje 0,1 proc. kyseliny borové, t. j. konzervačního prostředku dle našich předpisů nepřípustného, a nutno jej posouditi jako zboží lidskému zdraví škodlivé.“
Výsledek všeho byl, že na obchodníka A. B. podáno bylo trestní oznámení pro přestupek § 14. č. 2. zák. o obchodě potravinami, že totiž na prodej choval a prodával potraviny, které jsou způsobilé škoditi zdraví lidskému, a týž byl odsouzen do vězení na dva dny, jež změněno v pokutu 200 Kč, a dále k pokutě 200 Kč, v případě nedobytnosti k trestu vězení v trvání dalších dvou dnů.
Citace:
Potíže s margarinem. Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů. Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 1926, svazek/ročník 3, číslo/sešit 15, s. 180-181.