Právní prakse, měsíčník československých právníků, 3 (1938-39). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 264 s.
Authors:

Sjednocení práva v sudetském území.


Oficiální říšskoněmecký čtrnáctideník »Zeitschrift der Akademie für deutsches Recht« uveřejnil v č. 20 ze dne 15. října 1938 článek prof. pražské německé university Dra E. Swobody »Die Aufgaben der Rechtsangleichung der sudetendeutschen Gebiete«, z něhož uvádíme:
»Co jest hodnotné na platném českém právu, jest zpravidla německého původu. Velká zákonodárná díla nepocházejí od českých právníků, nýbrž obsahují starý německý duševní majetek.... Rozdíly jsou tu zejména v rodinném právu, v předpisech o podmínkách uzavření manželství, o rozvodu a rozluce manželství... Materialistický způsob myšlení původců manželské novely z roku 1919 způsobil, že předpisy a prakse k nim se pojící přivodily v mnoha bodech úpravu přímo frivolní, která jest v nejpříkřejším rozporu s naším německým pojetím podstaty a hlubokého mravního významu manželství. Vždyť tyto předpisy znají dokonce institut tak zv. »spěšné rozluky«. S tímto materialistickým útvarem nemohlo se německé obyvatelstvo nikdy spřáteliti. Uvítá proto s radostí, když na jeho místo bude zaveden zákon ze dne 6. července 1938 k sjednocení práva o uzavírání a rozvádění manželství také pro sudetoněmecká území.
Československá osnova nového všeobecného občanského zákoníka se dosud nestala zákonem... Nebudiž však zamlčeno, že se nám podařilo v posledním návrhu prosaditi tak mnohou podstatnou změnu proti jeho dřívější materialistické podobě a dokonce zakotviti v něm cenné germánské právní ideje, a to ve formě, která se současně přizpůsobuje životním požadavkům přítomnosti a namnoze dokonce jest v souhlasu s naším nacionálně-socialistickým pojetím práva. Poukázal jsem na to již v různých článcích v tomto časopise. Proto zajisté nebude směti zůstati tato osnova bez povšimnutí při poradách o budoucím německém právu.
Nová osnova civilního řádu soudního se rovněž nestala zákonem. To jest velmi vítati. Byla by v mnohém směru přinesla podstatná zhoršení. Takto platí i zde ještě rakouské právo, avšak toto výtečné soudní řízení bylo českou a židovskou praksí politováníhodným způsobem znetvořeno, čemuž nyní musí býti učiněn konec ve smyslu nacionálněsocialistickém...«
Citace:
Sjednocení práva v sudetském území.. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1938-39, svazek/ročník 3, s. 46-47.