Čís. 3968.


Zhorší-li se napotom majetkové poměry manželovy, lze k jeho návrhu snížiti výživné, vyměřené manželce prozatímním opatřením za sporu o rozluku.
(Rozh. ze dne 11. června 1924, R II 204/24.)
Za sporu o rozluku bylo manželce povoleno prozatimní opatření v ten způsob, že bylo manželi uloženo, by platil manželce měsíční výživné 800 Kč vzhledem k tehdejšímu měsíčnímu příjmu manželovu 3100 Kč. Tvrdě, že se napotom jeho příjmy ztenčily na 1900 Kč, domáhal se manžel snížení výživného. Soud prvé stolice návrh zamítl, rekursní soud snížil vyživovací příspěvky na 500 Kč měsíčně. Nejvyšší soud k dovolacímu rekursu manželky zrušil usne- sení obou nižších soudů a vrátil věc prvému soudu, by, doplně řízení, znovu rozhodl o návrhu manželově na snížení. V otázce, o niž tu jde, uvedl v
důvodech:
Pokud jde o stanovisko rekurentky, že nelze výživné, jež bylo prozatimně ve sporu o rozluku manželce podle §u 117 obč. zák. a §u 382 čís. 8 ex. ř. ustanoveno, k manželovu návrhu vzhledem ke zhoršeným jeho majetkovým poměrům snížiti a že manželi v takovém případě nezbývá, než proti exekuci, vedené na základě usnesení prozatimní výživné stanovícího, nastoupiti žalobou podle §u 35 ex. ř., nelze toto stanovisko uznati za správné. I výživné, prozatím po rozumu shora uvedených ustanoveni (§ 117 obč. zák. a § 382 čís. 8 ex. ř.) manželce vyměřené má odpovídati majetkovým poměrům manželovým a také u tohoto výživného jako u výživného vůbec co se týče vyměření, platí zásada »rebus sic stantibus«. Proto, zhorší-li se majetkové poměry manželovy, není důvodu, proč by soud nemohl k návrhu manželovu prozatimně určené výživné změniti a je snížiti. Že by snížení mohlo nastati toliko k žalobě a zejména k žalobě podle §u 35 ex. ř., pro tento názor není v zákoně opory.
Citace:
č. 3968. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1925, svazek/ročník 6/1, s. 937-938.