Všehrd. List československých právníků, 14 (1933). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 368 s.
Authors:
Prof. Jan Plešinger: O dějinném vývoji celibátu. (Přiložená zpráva světové konference pro víru a zřízení v Lausanne 1927 církvím). Edice Blahoslav. Knihy o náboženství a pro náboženství, IX. Nákladem československé církve, str. 131 + 30, 12°, 4.50 Kč. — Plešingerův spis uvádí zvláště podrobně názory antických, najmě hellenistických, filosofických a náboženských směrů na manželství a dokázati, že celibátní instituce tkví svými kořeny v uvedených směrech. Dále polemisuje proti celibátu argumenty, čerpanými z Písma. Velmi stručně podáva pak přehled církevních snah o zavedení kněžského celibátu v celé církvi.
Plešingrova práce, jak to ostatně předmluva hlásá, je spisem typicky propagačním a ovšem i agitačním. Pokud se pak zhodnocení významu vlivů starověkých na vznik celibátu týče, je nápadně stručně odbyt vliv, který měly v této otázce náboženské směry židovské a orientální vůbec. Konečně by byla na místě určitá opatrnost к zprávám středověkých historiků. Wr.
Citace:
Prof. Jan Plešinger: O dějinném vývoji celibátu. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1933, svazek/ročník 14, číslo/sešit 9-10, s. 376-377.