Čís. 3388.


Překážka svědecké přísahy podle § 170 čís. 7 tr. ř. se vztahuje jen k přísaze, jež se vykonává po vydání svědectví, nikoliv k přísaze svědecké, již jest podle zákona vykonati před svědeckou výpovědí (§ 247 odst. druhý tr. ř.).
Výraz »vyšetřování« (§ 170 čís. 2 tr. ř.) neznamená přípravné vyšetřování v technickém slova smyslu, nýbrž jest jím rozuměti trestní řízení proti svědkovi jakožto obviněnému vůbec, tedy i soudní předběžné vyhledávání; spadá sem jen vyšetřování pro zločin, nestačí trestní řízení pro přestupek § 269 a) tr. zák.
Při uplatňování relativního zmatku (§ 344 čís. 4§§ 247,170 tr. ř.) ve prospěch obžalovaného je pravidlem, že zmateční stížnosti musí býti vyhověno, jakmile důvod zmatečnosti byl zjištěn; přivádí-li se však k platnosti relativní zmatek v neprospěch obžalovaného, lze zmateční stížnosti vyhověti jen výjimečně, je-li patrno, že porušení formy mohlo míti na rozhodnutí účinek obžalob nepříznivý; obžalobce má ve zmateční stížnosti uvésti okolnosti odůvodňující relativní zmatek i v tomto směru (posl. odst. § 344 tr. ř.).

(Rozh. ze dne 7. února 1929, Zm II 465/28.)
Nejvyšší soud jako soud zrušovací zavrhl po ústním líčeni zmateční stížnost státního zastupitelství do rozsudku krajského jako porotního soudu v Uherském Hradišti ze dne 17. října 1928, jímž byl obžalovaný sproštěn podle § 334 tr. ř. z obžaloby pro zločin násilného smilstva podle § 127 tr. zák. a pro zločin svedení ke smilstvu podle § 132 tr. zák.
Důvody:
Zmateční stížnost, uplatňující důvod zmatečnosti podle čís. 4 § 344 tr. ř., není oprávněna. Nemůže býti pochybnosti o tom, že nevzetí do přísahy svědkyně Marie P-ové při hlavním přelíčení z důvodu čís. 7 § 170 tr. ř. je protizákonné. Podle ustanovení druhého odstavce § 247 tr. ř. má býti mimo případ, uvedený v poslední větě prvního odstavce § 247 tr. ř., jenž tu nepřichází v úvahu, každý svědek, když odpověděl na otázky obecné, před dalším svým výsledkem pod neplatností vzat do přísahy, pokud tomu nepřekáží některý z důvodů § 170 čís. 1 až 6 tr. ř. Z důvodu § 170 čís. 7 tr. ř. nesmí býti odepřeno vzetí svědka do přísahy, jež má býti podle ustanovení druhého odstavce § 247 tr. ř. při hlavním přelíčení zásadně vykonáno před svědeckou výpovědí, neboť překážka svědecké přísahy § 170 čís. 7 tr. ř., o níž se § 247 tr. ř. nezmiňuje, se vztahuje jen k dodatečné přísaze, k přísaze, jež se vykonává po vydání svědectví, nikoli však též k přísaze svědecké, již jest podle zákona vykonati před svědeckou výpovědí (rozh. čís. 203 sb. n. s. a j.). Odepřel-li tedy sborový soud porotní za onoho stavu věci při hlavním líčení vzíti řečenou svědkyni před jejím výslechem ve věci samé do přísahy z důvodu § 170 čís. 7 tr. ř., porušil tím předpis § 247 odst. druhý tr. ř., jehož šetřiti zákon výslovně káže pod neplatností. Zrušovací soud neshledal, že svědkyně P-ová byla nezpůsobilou k přísaze z důvodu čís. 2 § 170 tr. ř., jak se snažila dovoditi obhajoba. Podle tohoto zákonného předpisu nesmějí býti vzati do přísahy ti, kdož jsou pro zločin ve vyšetřování. Výraz »vyšetřování« neznamená tu přípravné vyšetřování v technickém slova smyslu, nýbrž jest jím rozuměti trestní řízení proti svědkovi jakožto obviněnému vůbec, tedy i soudní předběžné vyhledávání (srovnej Storch: »Rakouské trestní řízení« díl II. str. 121). Zákonodárným důvodem tohoto ustanovení je, jakž plyne ze zprávy komise panské sněmovny, (Mayerův komentář I. stránka 582) nedostatek volnosti, v němž se svědek ocitá a jenž zmenšuje jeho věrohodnost, a nedostatek ten je tu bez ohledu na to, zda je proti svědkovi zavedeno přípravné vyšetřování, či zda se proti němu koná jen předběžné vyhledávání. Zákon však obmezuje nezpůsobilost svědka k přísaze z důvodu čís. 2 § 170 tr. ř. výslovně na vyšetřování pro zločin. Proti Marii P-ové bylo však vedeno trestní řízení jen pro přestupek podle § 269 a) tr. zák., pro trestný čin sui generis se všemi jeho důsledky, nikoli pro zločin, a nelze proto uznati, že svědkyně byla nezpůsobilá k přísaze z důvodu čís. 2 § 170 tr. ř.
Jak bylo dolíčeno, porušil porotní soud předpis § 247 odst. druhý a § 170 čís. 7 tr. ř. Toto porušení je relativním zmatkem čís. 4 § 344 tr. ř., v němž jsou §§ 247 a 170 uvedeny. Při uplatňování relativního zmatku ve prospěch obžalovaného je pravidlem, že zmateční stížnosti musí býti vyhověno, jakmile důvod zmatečnosti byl zjištěn; jen kdyby bylo nade vši pochybnost zřejmo, že porušení formy nemohlo míti na rozhodnutí účinek obžalovanému nepříznivý, jest zmateční stížnost zamítnouti. Uplatňuje-li se však relativní zmatek v neprospěch obžalovaného, nestačí, by bylo zjištěno porušení formy. Takové zmateční stížnosti lze vyhověti jen výjimečně, je-li totiž patrno, že porušení formy mohlo míti na rozhodnutí účinek obžalobě nepříznivý. Odůvodňujíce tento rozdíl v účincích relativních důvodů, podotýkají vládní motivy (uveřejněné v druhém díle Kasererova Strafprozessordnung strana 109), že tu dochází k platnosti favor defensionis, že obžalobě, jako všude, i tu prospívá teprve úplná jistota, obžalovanému však již sama pochybnost. Redakční chyba se při stylisaci posledního odstavce § 344 tr. ř., jak mínila obhajoba, nestala. Zmateční stížnost však neuvádí okolností, ze kterých by bylo patrno, že nevzetí do přísahy svědkyně Marie P-ové mohlo míti na rozhodnutí účinek obžalobě nepříznivý. Žádá-li zákon v posledním odstavci § 344 tr. ř., by se žalobce opřel porušení formy, vyvolal rozhodnutí soudu a hned si vyhradil zmateční stížnost, plyne z toho též povinnost, odůvodniti v provedení stížnosti uplatněný relativní zmatek i ve směru, požadovaném posledním odstavcem § 344 tr. ř., t. j. uvésti okolnosti, z nichž by bylo patrno, že porušení formy mohlo míti na rozhodnutí účinek obžalobě nepříznivý. To však veřejný obžalobce, prováděje stížnost, neučinil a to, co promeškáno, nemůže býti doháněno teprve při zrušovacím líčení.
Citace:
č. 3388. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech trestních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství v Praze, 1930, svazek/ročník 11, s. 72-74.