Buchtela, Rudolf: Nejdůležitější praktické případy nekalé soutěže. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1934, 98 s.
Authors:
HLAVA VI.
Smírčí řízení.
Výhody smírčího řízení. Č. 44. Zabývali jsme se doposud ochranou soudní (civilní) i administrativní proti nekalé soutěži. Než nemusí v každém případě dojíti k úřednímu zákroku. Velmi často interesenti raději než by riskovali nákladný proces, jsou ochotni ke smíru. Zákonodárce vyšel vstříc této chvályhodné tendenci tím, že pojal do §u 49 zvláštní předpisy o smírčím řízení normálním a do §u 50 předpisy o smírčím řízení v případech nekalé soutěže ve věcech peněžních a bankovních. Podrobnější ustanovení byla pak vydána vládním nařízením ze dne 23. února 1928, čís. 30 Sb. z. a n. Tyto předpisy jsou dosti obsáhlé a nepotřebují zevrubnějšího ještě výkladu.
Přes to vyskytly se však v literatuře pochybnosti, do jaké míry smírčí řízení jest vůbec účelné. Vždyť před soudcem mohou strany rovněž uzavříti smír, který má dokonce výhodu exekučního titulu. Jest pravda, že smírčí řízení ve věcech nekalé soutěže trpí v dnešní formě určitými závadami, které také vedly k tomu, že Ústředna obchodních a živnostenských komor předložila již před delší dobou návrh na reformu dnešních předpisů. Přes to však v praksi nesporně smírčí řízení se osvědčuje, majíc určité výhody před smírčím jednáním u řádných soudů. Tato výhoda spočívá především v tom, že před smírčí komisí na příklad u obchodní komory strany jednají volněji — u soudu spíše se obávají, aby přílišnou ústupností neprejudikovaly si pro event. sporné projednávání. Kromě toho přítomnost odborných znalců působí na obě strany nesporně blahodárně. Před odborníky nelze totiž uváděti námitky, které jinak strany z opatrnosti přednášejí před soudem, řídíce se zásadou, že tvrdit se může všechno — dokazovati že jest věc jiná. Kromě toho odborníci, smírčí komisaři dovedou působiti na strany dovoláváním se stavovské cti a kolegiality, a dovedou sami leckdy navrhnouti účelné smírné narovnání, což ovšem osoba hospodářskému životu toho kterého odvětví cizí učiniti nemůže. Z toho důvodu na základě praktických svých zkušeností nemůžeme než poznovu vřele doporučiti ještě hojnější používání smírčího řízení, a to v plném přesvědčení, že kdyby smírčí řízení bylo obligatorní, že by jím odpadlo alespoň 80% všech soudních sporů.
Vzhledem k tomu, že vedle obchodních komor a některých jiných v nařízení vyjmenovaných korporací jsou ku provádění smírčího řízení oprávněna také živnostenská společenstva, doufáme, že vyjdeme vstříc, jestliže uveřejníme zde formuláře, jimiž obchodní a živnostenská komora v Praze smírčí řízení zahajuje.
I.
Č. j. ....
V Praze, dne
Presidium pod. obchodní a živnostenské komory ustanovilo Vás smírčím komisařem v jednání o návrhu fy: v ...
aby zavedeno bylo smírčí řízení proti firmě. ...
z toho důvodu, že prý. ....
Žádáme Vás proto, abyste se laskavě dostavil k smírčímu jednání, určenému na.... dne ... o ...hod. dopol. v budově komorní, a dříve ještě obratem složil komoře písemný slib, že budete svou funkci vykonávati podle práva a zákona, nestranně a nepředpojatě.
II.
Č. j...
V Praze, dne....
Firmě
v ....
Smírčí řízení dle zákona proti nekalé soutěži proti firmě ...
v ...
Vid. expedit: 1. Doporučeně na zpát. lístek. 2. Doručit poslem na potvrzení.
stanovíme na ...dne ... o hod. dopol. v budově komorní v Praze I., U Obecního domu č. 7.
K jednání, k němuž dlužno přinésti listiny, či jiné předměty sporné věci se týkající, můžete se dostaviti buď sám, či společně se svým zástupcem, nebo můžete vyslati za sebe zástupce, opatřeného plnou mocí. Zástupcem může býti zejména Váš prokurista, obchodní pomocník a tajemník či jiný funkcionář zájmové korporace, jejímž jste snad členem ....
Připomínáme, že nedostaví-li se jedna ze stran v ustanovený den a hodinu ku smírčímu jednání, pokládá se pokus o smír za ztroskotaný.
Současně Vás upozorňujeme, že před započetím smírčího jednání musí býti Vámi jako navrhující firmou složena záloha ve výši Kč 500.—, jež Vám bude vrácena po odečtení poplatku, určeného smírčí komisí v mezích vyhlášky ministerstva obchodu ze dne 23. II. 1928, č. 31 Sb. z. a n.
III.
Č. j.
V Praze, dne ..
Firmě
v ...
V příloze zasíláme Vám návrh podaný firmou...
v... Vid. expedit:
1. Doporučeně na zpát. lístek.
2. Doručit poslem na potvrzení.
na provedení smírčího řízení dle zákona proti nekalé soutěži ze dne 16. VII. 1927, č. 111 Sb. z. a n. a dle vlád. nařízení ze dne 23. II. 1928, č. 30 Sb. z. a n. Na podkladě tohoto návrhu vyzýváme Vás, abyste se dostavil k smírčímu jednání určenému na... dne ... o ...hod. dopol. v budově komorní v Praze I., U Obecního domu č. 7.
K jednání, k němuž dlužno přinésti listiny či jiné předměty sporné věci se týkající, můžete se dostaviti buď sám či společně se svým zástupcem, nebo můžete vyslati za sebe zástupce, opatřeného plnou mocí. Zástupcem může býti zejména Váš prokurista, obchodní pomocník a tajemník, či jiný funkcionář zájmové korporace, jejímž jste snad členem....
Připomínáme, že nedostaví-li se jedna ze stran v ustanovený den a hodinu k smírčímu jednání, pokládá se pokus o smír za ztroskotaný. Smírčí komise vyhražuje si však i přes to podati svůj úsudek o zásadním posouzení sporu.
Citace:
Smírčí řízení. Nejdůležitější praktické případy nekalé soutěže. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1934, s. 85-87.