České právo. Časopis Spolku notářů československých, 1 (1919). Praha: Spolek notářů československých, bez průběžného číslování stran
Authors:

Ústřední výbor spolku notářů československých

konal dne 25. ledna t. r. svou prvhí roční schůzi. Předseda Dr. Batěk zahájiv schůzi a uvítav přítomné, podal stručný nástin v záležitostech stavovských, načež pokladník notář Schäfer přednesl zprávu pokladniční, dle níž činily příjmy 41515 K 79 h a vydání 11730 K 98 h, takže zbylo čistého 29774 K 81 h. Zpráva ta byla jednomyslně schválena.
Po té podal jednatel Dr. Čulík zprávu jednatelskou.
Poukázav na nesčetné překážky a obtíže, které bylo výkonnému výboru překoná ti, dovodil z toho nutnost organiaасе stavu notářského a uvedl, že právě této organisaci naší máme co děkovati, že dosaženo bylo tak skvělých výsledků.
Na to podal chronologické vylíčení činnosti výkonného výboru. — Výkonný výbor hned po svém ustavení složil jménem celého notářstva hold panu presidentu republiky, jakož i ministru spravedlnosti Dru. Soukupovi a po jeho resignaci jeho nástupci, Dru. Veselému, a jal se ihned pracovati ve věcech stavovských. Předem obrátil zřetel k novému notářskému řádu, jehož vypracování zůstaveno bylo jak parnem presidentem republiky, tak i panem ministrem spravedlnosti, notářstvu samotnému.
Když práce s tím spojená se hromadila a zřejmo bylo, že notářský řád tak brzo vypracován nebude, domáhal se výkonný výbor toho, aby změněna byla aspoň stará sazba notářská.
K tomu cíli bylo třeba předem změniti ustanovení § 171., 182. a 183. n. ř. a zmocnili ministra spravedlnosti, aby sám po slyšení komor mohl sazbu upraviti. Výkonný výbor vypracoval zákon na změnu těchto paragrafů a předložil jej již v květnu 1919 ministerstvu, avšak zákon ten stal se skutkem teprve 5. listopadu 1919.
Ještě před jeho prohlášením vypracoval výkonný výbor novou sazbu notářskou, kterouž předložil koncem října ministerstvu spravedlnosti a kterou na vyzvání ministerstva doplnili ohledně úkonů soudního komisařství.
Po dlouhém jednání s ministerstvem a nesčetných intervencích vydalo ministerstvo pozměněný návrh sazby notářské, kteráž byla pro nás nepřijatelnou a proto vypracoval výkonný výbor nový pamětní spis, v kterémž domáhal se zvýšení sazeb, i podařilo se mu přiměti ministerstvo ku přijetí tohoto návrhu s tou jedinou úchylkou, že ministerstvo stanovilo hranici, do které soudní komisařství má býti vykonáváno zdarma, na 1000 K na místě výborem navrhovaných 500 K.
Že dosud sazba tato nebyla vydána, mění vinou výkonného výboru.
Jelikož výkonný výbor se přesvědčil, že mnohé zákony, i ty, které dotýkají se stavu notářského, podávány jsou vládou a projednávány v Národním shromáždění bez slyšení našeho stavu, domáhal se intensivně a pří každé příležitosti u politických stran toho, aby aspoň jeden příslušník stavu našeho byl povolán do Národního shromáždění. Nesčetné byly v tom ohledu intervence presidia i jednatele u vynikajících našich roků nesčetně podávány žádosti a petice, avšak marně. Stavu našeho nedbáno, a vydávány zákony, jako na př. pověstný zákon o přesazování notářů, i bez slyšení našeho stavu — proti nám.
Výkonný výbor dozvěděl se obyčejně o návrzích zákonných teprve tehdy, když projednávány byly již ve výborech Národního shromáždění a pak ovšem veškeré naše intervence a kroky podnikané ukázaly se marnými. — Vzdor tomu neopomenul výkonný výbor ni jedné příležitosti, kde jednalo se o naše zájmy, aby se jich náležitě nezastal. Tak podal zejména dobrozdání ministerstvu financí ohledně nedostatků zákonů soupisových a domáhal se i amnestie poplatkové, která také na popud náš byla vydána, podal dobro,zdání ministerstvu zemědělství ohledně zákona o zajištění půdy drobným pachtýřům a dobrozdání ministerstvu spravedlnosti ohledně zákona o řízení soudním a příslušnosti soudní. Dále podal následující petice a pamětní spisy na ministerstvo zemědělství, aby ku poradní anketě ohledně vy vlastnění velkostatků, dolů a lesů byli přibíráni notáři jako experti: na ministerstvo financí, aby bylo ustanoveno pří soupisu vkladů, že postačí, ohlásí-li notář svá deposita za stranu na ministerstvo financí, aby palmární pohledávky naše, pokud nebyly přiřčeny neb uznány, byly ze soupisu vyloučeny, kterémuž návrhu bylo vyhověno, později ale, když v této věci pražský advokát Dr. Aron podal ministerstvu financí dotaz, výhoda tato opět odvolána; na ministerstvo vnitra, spravedlnosti a obchodu, aby byli notáři přibíráni za rádce ke všem zákonodárným opravám a reformám; na ministerstvo Národní obrany a na Obec sokolskou, aby notáři byli sproštěni služby vojenské, čemuž vyhověno, na ministerstvo spravedlnosti, na právní výbor Národního shromáždění a na kluby všech politických stran, aby do § 3. voleb. řádu pro Velkou Prahu pojato bylo oprávnění pražské komory, vysílati delegáta do komise stavební a stížnostní: na ministerstvo spravedlnosti a zemědělství, aby byli notáři přibíráni za důvěrníky ve věcech zabrání půdy drobnými pachtýři; na ministerstvo spravedlnosti, aby notáři byli přibráni k úřadě ohledně změny notářské sazby: na výkonné výbory politických stran, aby alespoň jeden notář vyslán byl do Národního shromáždění; na veškeré výkonné výbory všech stran a na ministerstvo spravedlnosti opětně ohledně změny § 3. voleb. řádu pro Velkou Prahu; na ústavní výbor Národního shromáždění pak nu veškeré právnické členy jeho, aby komora pražská mohla vysílati delegata do senátu; na ústavní výbor a všechny jeho členy, aby do ústavního zákona pojato bylo ustanoveni, že jmenovati notáře přísluší presidentu republiky; na ministra Dra. Šrobára, aby sdělovány byly nám appertury uprázdněných míst notářských na Slovensku a pod.
Výkonný výbor navázal též styky s notáry slovenskými, kteří sice začali se zajímati zejména o náš časopis, avšak na další naše impulsy nereagovali. Výkonný výbor konal celkem 14 schází, mimo schůze čistě redakční a nabádal důtklivě ku zakládáni odboru, nesetkal se však s porozuměním. — Až dosud založen pouze odbor pražský a brněnský.
Také s advokáty navázány přátelské styky a konány společné porady za tím účelem, aby docíleno bylo mezi těmito oběma stavy dorozumění. — Tomuto společnému jednání jest co děkovati, že podán bude ministerstvu spravedlnosti společný návrh na omezeni pokoutnictví tím, že činnost pokoutníků bude podrobena přísnějšímu trestnímu ustanovení, jakož i tím, že zavedeno má býti nucené zastoupení advokátem nebo notářem ve věcech knihovních.
Velikou péči věnoval výbor našemu časopisu. Podařilo se mu získat i výtečnou sílu v osobě věhlasného profesora Dra. Svobody, jenž s láskou a obětavostí ujal se redakce našeho časopisu.
Jemu po bok postaven redakční knih, sestávající z Dra. Patka, Dra. Kreimla, Dra. Černého a Dra. Čulíka.
Panu Dru. Svobodovi podařilo se získati vynikající právní spisovatele, dále podařilo se získati přispívatele rozhodnutí nejvyššího soudu a založena zvláštní rubrika »Ze dne« pro věci čistě stavovské.
Spolek sám čítá dosud 234 členy a to lid notáře a 73 kandidáty. Zprávu svou zakončil jednatel výzvou, aby všichni členové Ústředního výboru působili mezi svými kolegy, aby všichni přistoupili za členy spolku a súčastnili se činně práce stavovské. Na to podal Dr. Černý zprávu o novém řádu notářském. Uvedl, že původně vyskytly se dva náhledy a sice jeden, který zastával Dr. Culík, aby nový řád notářský postaven byl na zcela nový základ a aby pojato bylo do něj vše dobré, co v jiných zákonodárstvích se osvědčilo a náhled druhý, který zastával se přísné kontinuity práva a který přidržoval se osnovy nového řádu notářského, která předložena byla pod čís. 1045 staré říšské radě v roce 1911. Čtyřčlenná komise, sestávající z Dra. Batka, Dra. Kreimla. Dra. Černého a Dra. Čulíka, rozhodla se pro náhled druhý, a vypracování řádu svěřeno Dru. Černému, který přidržel se řečené osnovy rakouské, načež elaborát jeho podroben zevrubné diskussi v četných schůzích pražského odboru, a po přepracování některých částí znovu v uvedené komisi zevrubně probrán.
Zásady nového řádu notářského jsou zřejmý z důvodové zprávy, kterou podal spolek ministerstvu spravedlností jakožto doprovodí k novému řádu notářskému. — Tuto zprávu uvádíme na jiném místě.
Na to rozpředla se obšírná debata, které zúčastnili se zejména pp. Dr. Slaměník, Pinz, Dr. Černým Schäfer, Dr. Kreiml, Zahálka, Dr. Čapek a Dr. Zrnek.
Dr. Slaměník a notář Zahálka poukazovali k tomu, že není členstvo dostatečně informováno o akcích výkonného výboru a že teprve dnes ze zprávy jednatelské seznali, jak veliký kus práce výkonný výbor vykonal. — Projevili přání, aby podána byla obšírná zpráva do Českého Práva a aby i v budoucnosti vyhrazeno bylo v časopise více místa zprávám o činnosti organisační, a Dr. Slaměník připojil k tomu přání, aby aspoň jeden člen přijel na kolegium moravské, a podal tam obšírnou zprávu.
Dr. Zrnek projevil přání, aby schůze Ústředního výboru konaly se častěji a aby se výkonný výbor zasadil o konečné stanovení úpravy pečetí notářských. — Na to provedena kooptace jednoho člena Ústředního výboru na místě resignovavšího Dra. Hausmanna a kooptován jednohlasně kandidát not. Dr. Šimek. Tím pořad vyčerpán a schůze skončena.
Citace:
Ústřední výbor spolku notářů československých. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1919, svazek/ročník 1, číslo/sešit 10, s. 121-122.