Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 59 (1920). Praha: Právnická jednota v Praze, 468 s.
Authors:

Při ustanovení částky po rozumu § 273 c. ř. s. dlužno bráti v úvahu výjimečné peněžní a hospodářské poměry za války nastalé.


Je všeobecně známo, že ceny všech předmětů nutné potřeby, ba všeho zboží vůbec, za války nesmírně stouply. To má příčinu jednak v tom, že při nabídce, podstatně změněné, vzrostla v poměru opačném poptávka po zboží a mimo to· v míře nemenší v tom, že bylo dáno do oběhu příliš velké množství papírových peněz, kdežto peníze zlaté vzaty byly z oběhu a zmizely í peníze stříbrné. Tím nastalo znehodnocení papírových peněz, ve skutečnosti jediného platidla, a devalvace ta je nejzřejměji patrna na trhu devis z poměru československé koruny к platidlům států jiných, s valutou bud neotřesenou aneb alespoň méně otřesenou než jest naše. Že к těmto dlouhotrvajícím, válkou vyvolaným rozvráceným, poměrům a zejména к této devalvaci peněz přihlíží se jak při vyměření alimentů a bolestného, tak i při stanovení platů, mezd a odměn v hospodářském životě, je všeobecně známo a přihlíží se к nim doiistia právem, ježto tyto odměny a mzdy mají býti rovnocenným ekvivalentem za vykonané služby, práce neb jiné úkony, jichž cena mimořádnými poměry válečnými jistě neklesla, nýbrž naopak stoupla.
Rozhodnutí nejvyššího soudu ze dne 20. září 1919, čj. Rv-I 371/19-1, Schin.
Citace:
Při ustanovení částky po rozumu § 273 c. ř. s. dlužno bráti v úvahu výjimečné peněžní a hospodářské poměry za války nastalé.. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1920, svazek/ročník 59, číslo/sešit 9, s. 349-349.