Čís. 11594.


Předpis § 37 zákona čís. 100/1931 sb. z. a n. platí i pro řízení ve věcech knihovních. Účastník není zkrácen usnesením (v knihovní věci), bylo-li jen vyhověno tomu, k čemu dal podpisem vkladné listiny výslovný souhlas.
(Rozh. ze dne 22. dubna 1932, R I 243/32.)
Knihovní soud nepovolil na základě úvěrní listiny vklad zástavního práva i pro úroky a úroky z úroků z úvěrové pohledávky a pro 2‰ provisi z obratu. Rekursní soud k rekursu navrhovatelky (knihovní věřitelky) knihovní vklad povolil. Nejvyšší soud odmítl dovolací rekurs spoluvlastníků nemovitosti.
Důvody:
Usnesení rekursního soudu, jímž byl povolen na základě úvěrní listiny vklad práva zástavního i pro úroky a úroky z úroků z úvěrové pohledávky a pro 2‰ provisi z obratu, napadli stěžovatelé jako spoluvlastníci nemovitosti, jež má býti zatížena tímto vkladem. Jest především otázkou, zda jsou stěžovatelé oprávněni k rekursu, podepsavše, jakž vyplývá z úřední listiny a jak připouští i dovolací rekurs, tuto listinu, v níž výslovně prohlásili, že svolují ke vkladu práva zástavního na nemovitosti připsané jim do spoluvlastnictví i pro jistinu i pro úroky a úroky z úroků z úvěrové pohledávky a pro provisi 2‰ z obratu v tom rozsahu, jak uvedeno v knihovní žádosti. Podle § 37 zákona čís. 100/31 sb. z. a n., platného i pro řízení ve věcech knihovních, jest k rekursu oprávněn účastník, který se pokládá za zkrácena usnesením. Že jsou stěžovatelé účastníky knihovního řízení, jest podle § 123 čís. 1 knih. zák. nepochybné. Stěžovatelé nemohli se však pokládati za zkráceny napadeným usnesením, ano jím bylo jen vyhověno tomu, k čemuž dali výslovný souhlas. Jest jim proto odepříti oprávnění k rekursu, ano nelze ani jinak přihlížeti pro zákaz novot (§ 126 druhý odstavec knih. zák.), k jejich údajům v odvolacím rekursu o tom, že nebyli nikým poučeni o právních následcích zaknihování úroků a provise z obratu pro jejich případný další úvěr, ježto by jinak nebyli úvěrní listinu podepsali.
Citace:
č. 11594. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1933, svazek/ročník 14/1, s. 489-490.