Čís. 11254.


Ustanovení druhé věty prvého odstavce § 35 ex. ř. nelze použíti obdobně na soudní smír.
(Rozh. ze dne 16. prosince 1931, Rv I 2242/30.) Na základě soudního smíru ze dne 4. června 1927 vedl žalovaný proti žalobci exekuci k vydobytí výživného. Žalobou, o niž tu jde, domáhal se žalobce na žalovaném, by bylo uznáno právem, že nárok, pro který jest vedena exekuce, není po právu, po případě že zanikl. Žaloba byla zamítnuta soudy všech tří stolic, Nejvyšším soudem mimo jiné z těchto
důvodů:
Žalobní žádost, kterou soud není oprávněn překročiti (§ 405 c. ř. s.), domáhá se výroku, že nárok, pro který jest vedena exekuce, není po právu, po případě že zanikl. Nebylo tedy žalováno podle § 39 čís. 1 ex. ř., by exekuční titul, který jest základem exekuce, byl prohlášen za neplatný, zrušen anebo jinak za neúčinný prohlášen. Nižší soudy proto právem posuzovaly tuto žalobu jako námitky proti nároku podle § 35 ex. ř. a i žalobce sám ji tak ve sporu a ještě i v dovolání označuje. Jde-li však o oposiční žalobu podle § 35 ex. ř., nelze v tomto sporu zkoumati otázku, zda se exekuční titul příčí dobrým mravům, nýbrž jest především zkoumati, zda námitky vznesené proti nároku spočívají na skutečnostech tento nárok zrušujících nebo zastavujících, které nastaly teprve po vzniku exekučního titulu. Tím se řídil i odvolací soud a dovodil správně, že prvá žalobcova námitka, že žalované dítě uzavřelo v září 1926 smír o odbytněm za výživné s P-em, opírá se o skutečnost, která nastala již před vznikem exekučního titulu — to jest smíru ze dne 4. června 1927. Dovolatelův názor, že ustanovení druhé věty prvého odstavce § 35 ex. ř. může býti obdobně použito i pro soudní smír, jest mylný, protože toto ustanovení mluví zcela jasně jen o exekučním titulu, který záleží v soudním rozhodnutí, a nelze tedy tohoto jasného předpisu použíti i pro soudní smír, kterým se spor odklizuje bez rozhodnutí soudu.

Citace:
č. 11254. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1931, svazek/ročník 13/2, s. 633-634.