Čís. 7658.


Společenstva podle zákona ze dne 9. dubna 1873, čís. 70 ř. zák.
Forma společenstva jest přípustná pro sdružení spisovatelů a výkonných umělců za účelem provozu divadelní nebo kabaretní sceny jen potud, pokud jest provoz obmezen jen na jejich vlastní dramatická díla neb pokud vystupují na scéně jen umělci členové družstva. Sdružení k předvádění filmů а k vysílání rozhlasu jest přípustno jen, pokud by šlo o zužitkování vlastní tvorby. Sdružení k provozu dramatické a taneční školy jen, pokud by bylo buď v úzké souvislosti s výchovou členů pro vlastní scénu aneb pokud by se sdružilo několik umělců odborníků k provozu takových škol k podpoře jich vlastní výrobní činnosti. Divadelní agentura a výroba divadelních potřeb a dekorací, reklama a výroba reklamních návěstí mohly by býti provozovány jen v rámci vlastních potřeb scény. Z rámce společenstva vybočuje zcela nakladatelství a vydavatelství knih, časopisů a hudebnin, jakož i knihkupectví bez ob
— Čís. 7658 —
2090
mezení, obchod hudebními nástroji, gramofony a deskami, radiopřístroji a jich součástkámi, pak prodej divadelních potřeb a rekvisit.
(Rozh. ze dne 27. prosince 1927, R I 932/27.)
Rejstříkový soud nevyhověl návrhu, by byla do společenstevního rejstříku zapsána firma »N., družstvo pro jevištní umění, zapsané společenstvo s. r. o.«. Důvody: Podle § 1 zákona ze dne 9. dubna 1873 čís. 70 ř. zák. mohou jako družstva do rejstříku společenstevního zapsána býti jen sdružení osob počtu neobmezeného, která mají za účel přímou hospodářskou podporu členů v jich výdělku a v hospodaření společným provozováním podniku. Účel ten musí býti hospodářským, směřujícím buď k opatření nových hospodářských statků a tím podmíněnému rozmnožení příjmů členů, nebo k racionelní spotřebě statků a tím podmíněnému zmenšení vydání nebo konečně k zachování nabytých statků. Sdružení s účelem zábavným nebo poučným a s každým jiným ideálním nebo kulturním účelem i v jeho spojení s účelem hospodářským, nemůže podle zákona do společenstevního rejstříku býti zapsáno. Podle čl. 2. předložených stanov jest však účelem družstva umožniti členům uplatnění jejich kulturních vědomostí a odborných znalostí a podporovati je takto po stránce hmotné, k čemuž slouží: a) scéna divadelní, kabaretní loutkové divadlo; b) výroba a předvádění filmů; c) vysílání rozhlasem; d) dramatická a taneční škola; e) divadelní agentura; f) nakladatelství a vydavatelství knih, časopisů a hudebnin; g) knihkupectví; h) obchod s hudebními nástroji, gramofony a deskami, radiopřístroji a s jejich součástkami; i) výroba a prodej divadelních potřeb a dekorací; j) reklama a výroba reklamních návěstí. Jest tu proto hlavní účel ideální (zábava nebo poučení divadelními představeními) spojen s účelem hospodářským, jemuž však zvolená firma neodpovídá (§ 4 cit. zák.). Nemá tedy založené družstvo ani v podstatě ráz družstev v § 1 zákona příkladmo uvedených, jde tu o associaci kapitálovou za účelem pouze nepřímé podpory členů rozdílením případného zisku, pro niž však forma společenstevní přípustná není. Rekursní soud napadené usnesení potvrdil, poukázav k jeho důvodům.
Nejvyšší soud nevyhověl dovolacímu rekursu.
Důvody:
Napadené usnesení rekursního soudu, jímž bylo potvrzeno usnesení soudu rejstříkového, není ve zřejmém rozporu ani se zákonem ani se spisy a není ani stiženo zmatečností. Není tu tedy podmínek § 16 cís. pat. ze dne 9. srpna 1854 čís. 208 ř. zák. a nemohlo býti dovolacímu rekursu vyhověno. Vzhledem k vývodům dovolacího rekursu dlužno uvésti ještě toto: Podle § 1. zákona ze dne 9. dubna 1873 čís. 70 ř. zák. jest nezbytným předpokladem a podstatným znakem družstva společný provoz podniku členy za účelem podpory jejich výdělku a hospodaření. Nelze tedy pokládati za společenstva ve smyslu zákona — Čís. 7659 —
2091
sdružení kapitálová, která mají jen prostředně napomáhati hospodářství členů. S tohoto hlediska vyhovovala by zákonu sdružení spisovatelů a výkonných umělců za účelem provozu divadelní neb kabaretní scény, pokud by byl provoz obmezen jen na jejich vlastní dramatická díla nebo pokud by vystupovali na scéně jen umělci členové družstva, by tím byl umožněn snadnější odbyt jejich duševní práce, pokud se týče uplatnění se v jich povolání za účelem zlepšení jich hospodářské existence. Za týchž podmínek bylo by přípustno i sdružení k předvádění filmů а k vysílání rozhlasu, pokud by šlo o zužitkování vlastní tvorby, sdružení k provozu dramatické a taneční školy, pokud by bylo buď v úzké souvislosti s výchovou členů pro vlastní scénu ve smyslu zmíněném aneb, pokud by se sdružilo několik umělců odborníků k provozu takovýchto škol k podpoře jich vlastní výrobní činnosti. Rovněž tak divadelní agentura a výroba divadelních potřeb a dekorací, reklama a výroba reklamních návěští mohly by býti provozovány jen v rámci vlastních potřeb scény. Vše to musilo by býti ve stanovách výslovně zdůrazněno. Z tohoto rámce vybočuje však zcela nakladatelství a vydavatelství knih, časopisů a hudebnin, jakož i knihkupectví bez obmezení, obchod s hudebními nástroji, gramofony a deskami, radiopřístroji a s jich součástkami, pak prodej divadelních potřeb a rekvisit. Tu již nejde o svépomoc k podpoře vlastní, individuální tvorby členů společným provozem, nýbrž o asociaci kapitálovou, sloužící k nepřímé podpoře členů rozdělením zisku, pro kterou se forma společenstva nehodí.
Citace:
č. 7658. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1928, svazek/ročník 9/2, s. 789-791.