Č. 5549.


Živnostenské právo: Podle § 14 c) odst. 2. živn. řádu může živn. úřad uděliti dispens od předložení tovaryšského listu nebo také od vysvědčení učebního a vysvědčení o vykonané zkoušce tovaryšské nejen při nedostatku formálních průkazů, nýbrž též při nedostatku materielních předpokladů pro vydání zmíněných dokladů.
(Nález ze dne 6. dubna 1926 č. 7269).
Věc: Společenstvo fotografů pro obvod obchodní a živnostenské komory v Praze proti ministerstvu obchodu od dispens od průkazu způsobilosti k nastoupení živnosti fotografické.
Výrok: Nař. rozhodnutí, pokud se týká udělení dispense podle § 14 c) odst. 2. živn. ř., zrušuje se pro vady řízení.
Důvody: Josef K. v N. podal zsp v Praze žádost za udělení dispense od průkazu způsobilosti za účelem samostatného nastoupení řemeslné živnosti fotografické, udávaje, že se dle předloženého vysvědčení od 1. února 1917 do 1. února 1919 učil této živnosti v L. a tam pak až do 22. března 1922 jako pomocník pracoval.
Živn. společenstvo vyjádřilo se proti udělení dispense, ježto žadatel nepracoval v L., nýbrž bydlel dle hlášení učiněného polic, komisařstvím v N. až do 4. března 1924 nepřetržitě v N. a byl dle protokolu sepsaného s Ladislavem K., fotografem v B., zaměstnán v roce 1920 u tohoto fotografa. Žadatel, byv o těchto námitkách vyslechnut, udal, že do L. přišel asi v březnu 1916 a byl voj. úřadem přikázán jako grafik voj. gen. gouvernementu v L. Odchod svůj z Prahy u polic. ředitelství neohlásil. V době, kdy byl zaměstnán ve fotografické živnosti J. G. v L., nebyl již ve voj. službě, ani nekonal válečných úkonů. V Praze dlel žadatel jen krátký čas a sice od 16. září 1920 do 26. října 1920 a byl po tu dobu zaměstnán u Ladislava K. v B. Svědek inž. Vilém H. potvrdil, že žadatel skutečně za jeho pobytu v L. pracoval u J. G., a že v roce 1920 současně s ním odjel z L. před bolševiky. Vladimír A., obchodník fotograf, potřebami, vypověděl, že od roku 1917 do začátku roku 1922 posílal žadateli do L. různé fotografické potřeby.
Zsp výnosem ze 17. listopadu 1924 udělila žadateli na základě 2. a 3. odst. § 14 c) živn. řádu dispens od předložení listu tovaryšského, jakož i vysvědčení pracovního a vyhradila společenstvu s výjimkou dispense od vysvědčení pracovního rekurs k min. obch.
Odvolání, jež živn. společenstvo proti tomuto rozhodnutí podalo, zamítlo min. obch. nař. rozhodnutím. — — —
O stížnosti k uvážil nss takto: — — —
Vyřízení opírá se o § 14 c) odst. 2. živn. řádu, dle něhož může zsp výjimečně uděliti určité osobě dispens od předložení tovaryšského listu, neb také od vysvědčení učebního a vysvědčení o vykonané zkoušce tovaryšské za tím účelem, aby jí umožnila nastoupení řemeslné živnosti bez uvedených dokladů. Předpisem tím byl úřad zmocněn, aby zmíněnou dispens udělil nejen tehdy, když straně schází jen formální průkaz o vyučení se živnosti a vykonání tovaryšské zkoušky, nýbrž na rozdíl od dispense dle odst. 3 také v tom případě, když chybí i materielní předpoklady pro vydání uvedených dokladů, totiž když strana živnosti se vůbec nevyučila a tovaryšské zkoušky vůbec nesložila. Při tom nestanoví zákon žádné určité materielní podmínky pro udělení dispense, nýbrž dává ono opatření do volné úvahy úřadu, omezené pouze v tom směru, že zmocnění onoho jen výjimečně smí býti použito. Vzhledem k tomu může nss vlastní úsudek o tom, že jsou zde okolnosti, jež odůvodňují ono výjimečné opatření, přezkoumati jen po té stránce, zda úsudek ten založen jest na skutkovém základě dostatečně zjištěném, a není-li v odporu se spisy. — — —
Citace:
č. 5549. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1927, svazek/ročník 8/1, s. 699-700.