Č. 1815.


Zdravotnictví: Farmaceutickými přípravky podle min. nařízení ze dne 17. září 1883 č. 152 ř. z. jsou jen ony přípravky, které jsou připravovány podle předpisů obsažených ve farmakopei tuzemské nebo podle dispensatorií jiných zemí.
(Nález ze dne 4. ledna 1923 č. 20228/22).
Věc: Otakar W., majitel firmy W. a spol. v K., proti zemské správě politické v Praze stran přestupku předpisů o prodeji léčiv.
Výrok: Naříkané rozhodnutí se zrušuje pro nezákonnost.
Důvody: Nálezem okresní správy politické v K. z — byl st-l uznán vinným přestupkem § 2 min. nař. ze dne 17. září 1883 č. 152 ř. z., jehož se dopustil tím, že vyráběl citrónové pastilky (Citro), jež označuje »Medicalles bonbons« a na zadní straně obalu dal lékařský posudek, kterým přisuzuje se pastilkám léčivá moc, čímž se staly farmarceutickými preparáty, k jichž výrobě nebyl oprávněn, a odsouzen dle § 6 min. nař. z 30. září 1857 č. 198 ř. z. k peněžité pokutě 100 Kč, při nedobytnosti do vězení na 7 dnů.
Rozhodnutím z — zamítla zem. správa politická odvolání st-lovo, poněvadž skutková povaha přestupku jest zjištěna.
Rozhoduje o stížnosti řídil se N. s. s. těmito úvahami:
Žal. úřad dospěl rovněž jako 1. stolice k závěru, že pastilky »Citro«, jež st-l vyrábí, jsou lékárnickým přípravkem, na základě nesporné skutečnosti, že je výrobce označuje názvem »medicalles bonbons« a že na zadní straně obalu jest uveden lékařský posudek, jenž dle úsudku úřadu přisuzuje pastilkám léčivou moc.
Závěr ten nelze uznati správným: Nař. min. vnitra a obchodu ze 17. září 1883 č. 152 ř. z. v § 2, odst. 1, ustanovuje, že dovoleno jest farmaceutické preparáty bez rozdílu, zda připraveny jsou dle předpisů rakouské lékárnické knihy (pharmacopaea austriaca) či dle dispensatorií jiných zemí, na prodej chovati a prodávati jen v lékárnách.
Předpisem tím jest určen pojem farmaceutických přípravků, za něž pokládati jest jen ty přípravky, které jsou připravovány podle předpisů obsažených v rakouské farmacopaei nebo podle dispensatorií jiných zemí. Ani žal. úřad ani úřad 1. stolice nevycházejí ze skutkového předpokladu, že pastilky »Citro« jsou připravovány dle uvedených předpisů a pro předpoklad ten není také opory ve spisech. Naopak dle posudku ústavu pro zkoumání léků při min. zdrav. nejsou bonbony »Citro« zhotovovány dle platného lékopisu a proti složení jich nedá se ničeho namítati. Pouhým označením pastilek »Citro« názvem »Medicalles bonbons« a připojením lékařského posudku o účincích pastilek těch nemůže se však výrobek ten státi farmaceutickým preparátem po rozumu výše uvedeného ustanovení, není-li jím dle skutečného složení svého, a nestal by se jím ani, kdyby lékařské doporučení přikládalo výrobku tomu léčivou moc, jak úřady správní tvrdí.
Nař. rozhodnutí spočívá tudíž na mylném výkladu pojmu »farmaceutický preparát«, pokud se týče na mylném výkladu předpisu § 2, odst. 1 nař. min. z 18. září 1883 č. 152 ř. z. a bylo je proto, jako nezákonné dle § 7 zák. o ss zrušiti.
Citace:
Nález č. 1815. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1925, svazek/ročník 5/1, číslo/sešit 1, s. 184-185.