Čís. 4912.


Odpůrčí řád.
Přípustnost odpůrčí žaloby (§ 8) není podmíněna tím, že žalobce vyčerpal již všechny možné exekuční prostředky, najmě dokonce i prostředek vyjevovací přísahy. Žalovanému náleží dokázati, že jest zde jmění, k uspokojení žalobce postačitelné a pro něho dostižitelné.

(Rozh. ze dne 15. dubna 1925, Rv I 406/25.) Odpůrčí žalobě bylo vyhověno soudy všech tři stolic, Nejvyšším soudem z těchto
důvodů:

Podle §u 8 odp. ř. jest k odporu oprávněn každý věřitel, jehož pohledávka jest vykonatelnou, bez ohledu na dobu jejího vzniku, pokud exekuce na dlužníkovo jmění nevedla k úplnému uspokojení věřitelovu, nebo sluší-li pokládati za to, že by k němu nevedla. Zákon tedy předpokládá, že vykonatelná pohledávka je nedobytnou, a sice nedobytnou nikoli snad v době odporovatelného jednání, nýbrž v době podání žaloby. Než o nedobytnosti nelze mluviti teprve, když věřitelem byly vyčerpány veškeré exekuční prostředky a když vyjevovací přísaha byla dlužníkem složena, pokud se týče na něm vynucena, jak mylně za to má dovolání. Naopak stačí po případě i bezvýsledná exekuce mobilární, zejména když jako v tomto případě, není tu nemovitého, pokud se týče jinakého exekuci podléhajícího a snadno postižitelného dlužníkova majetku, a stačí podle výslovného znění zákona dokonce, že v době podání žaloby bylo lze předpokládati, že exekuce by nevedla k cíli, t. j. k úplnému věřitelovu uspokojení. Na žalované bylo, by tvrdila a dokázala, že dlužník (její manžel) v době podání žaloby měl majetek ve smyslu §u 8 odp. ř., t. j. jmění exekuci podléhající a pro věřitele také dosažitelné, a právem poukazuje odvolací soud k tomu, že žalovaná takového zdroje jmění svého manžela ani blíže nenaznačila.
Citace:
č. 4912. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1926, svazek/ročník 7/1, s. 714-715.