Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Dr. Václav Vojtíšek: O archivech městských a obecních a jejich správě. — Praha 1924. — Knihovna Spolku československých knihovníků sv. 2. — 8'0 — str. 71. — Čeští knihovnici se starají s pílí hodnou vší chvály, aby poskytly svým členům nejen teoretickou průpravu pořádáním rozličných kursů, nýbrž dali jim i velmi vhodné a instruktivní příručky, jako je tato knížka Vojtiškova. Vznikla vlastně z kursů archivářských, pořádaných Spolkem knihovnickým loňského roku jednak v Praze, jednak v Moravské Ostravě při sjezdu knihovnickém. Také pro právníky má značný význam. Nejen hraje tu roli skutečnost, že jsme dosud neměli podobné příručky, kterých v jiných zemích je všude dostatek, ale právník velmi často má za úkol ve své praksi setkati se s otázkami archivářskými a leckdy všechna tíže rozhodování záleží na něm. Tak je tomu zejména v samosprávné praksi městské a ještě více u soudů, kde jde o uložení spisoven. A tato technická stránka vysvětluje se v knize Vojtíškově v hlavních rysech celá od teoretické definice archivu (jak mnohdy se nazývají sbírky všeho druhu jen ne archivního »archivy«, ač nemají s nimi nic společného!) a jeho vymezení vůči spisovně, což je zvláště pro nás důležité až po hlavní zásady pořádání archivů. Stejně neméně jsou důležitý i výklady autorovy o hlavních pojmech diplomatických na př. jaký je rozdíl mezi listinou, listem a akty, nejdůležitější pojmy úředních knih atd., a konečně principy skartovací. Jestvují sice normy jednacího řádu soudního a pod., ale každý praktik dosvědčí, jak jsou nedostatečné, jak na jedné straně zničily by se podle nich kusy důležité nejen na př. politicky (v soudních aktech) či vědecky (pro kriminalistiku, sociální poměry), nemluvě ani o škodách způsobených nevhodným skartováním porušením celkové spojitosti, tak naopak zase zachoval by se pravý balast příštího archivu. Archiv má zcela správně dvojí, třebas stálfc nedoceněnou funkci, správní a vědeckou. Také kapitoly o vývoji názorů na archivy a speciálně na městské, jako rovněž i o významu jejich je co nejradostněji uvítati. Pro praktiky, jako jsou právníci většinou v těchto otázkách, přijde však zejména vhod technický návod uložení archiválií moderní požadavky jejich umístění a zařízeni místností bezpečných před lidmi i živly. Konečně nikoliv na posledním místě jsou uvedeny zásadní povinnosti archivářovy a přincipy jeho pořadatelské práce. K tomuto výkladu vhodným doplňkem jsou i vzory instrukce archivářské, inventář města Brandýsa nad Orl. a dva vzory (sice trochu příliš obšírných) regestů a listin. Není pak také třeba připomínati, že ani po stránce teoretické není třeba knize činiti výtek a tak je to příručka pro praktiky vždy doporučitelná. Ča.
Citace:
Dr. Václav Vojtíšek: O archivech městských a obecních. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 4, s. 131-131.