Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Josef Šrom: Sovětské Rusko. (Nákl. »Orbisu«, str. 419, cena Kč 32.) Jako třetí kniha sbírky spisů politických, právních, národohospodářských a sociálních bylo vydáno toto dílo, jež už svým nadpisem v dnešní době upoutá zájem. A možno po přečtení říci, že pokud to bylo možno při malém rozsahu díla a za předpokladu neinformovanosti širší veřejnosti, že onen zájem dovede uspokojit. Autor znalec ruských poměrů předválečných studoval i stav nynější až do roku právě minulého a ukiádá své zkušenosti právě do této knihy. Kniha se dělí na tři části, na politickou, hospodářskou a osvětovou. Ve stručném úvodě snaží se vylíčit co nejohjektivněji vnitřní dějiny carské monarchie za války, za revoluce březnové a listopadové, za občanské války a po skončení teroru uzavírá přehledem konsolidace vnitřní a vnější, již za vlády sovětů, do počátku minulého roku.
V samotném díle postupuje analyticky a staticky. Část politická se mu opět rozpadá na více menších kapitol. Zde zabývá se rozsahem a změnami územními i populačními, ústavou SSSR otázkami správy, soudnictví a vojenství, politikou národnostní, vnitřní i zahraniční a končí první část studií o straně komunistické a komunistické internationále. Část druhá, hospodářská, je věnována organisaci průmyslu a zemědělství, otázkám obchodu vnitřního i zahraničního, hnutí družstevnimu a politice koncesní, otázkám finančním, dopravním a odborovému hnutí. Část třetí, kulturní, poměrně nejkratší, rozpadá se ve dvě kapitoly: v kapitolu o školství a v kapitolu o státním nakladatelství. Kniha jistě má úkol informovati a řekl bych, pouze informovati. A tím je dán také její ráz, a z toho také vyplývají její přednosti a jsou omluvitelný i vady. Jako kniha informační nezabývá se úvahami, než nejvšeobecnějšími. Autor přistupuje bez předsudků a s opravdovosti k věcem a problémům, podává je čtenáři tak, jak jsou. A vzdává se všeho hodnocení, které neověřila minulá zkušenost. Tím je si vysvětliti také její strohost na některých místech, kde bychom si přáli více detailů a vysvětlení. To obzváště pociťujeme v úvodu při vylíčení československé sibiřské anabase, kde postrádáme objasnění oficielního stanoviska sovětů vůči legiím i dokladů o veřejném míněni o nich. Někde opět zachází do přílišných detailů, t. j. obzvláště tam, kde při organisaci sovětů uvádí jména všech funkcionářů často pro nás bezvýznamná. Velkou předností této informační povahy jsou čísla, jež autor bezprostředně podává čtenáři, aby si z nich sám udělal úsudek. Tak obzvláště možno si učiniti představu o číselném poměru komunistů k veškerému obyvatelstvu i o zastoupeni jednotlivých stavů ve straně a poznati změny počtu příslušníku jejich za občanské války i za nové ekonomické politiky. Cenná data jsou zde uvedena v kapitole: Organisace a stav průmyslu, kde z čísel můžeme dobře vyčisti, ještě stálé hledání nových cest v organisaci výroby. Nejobšírnější statistika je statistika o produkci zemědělské. rovněž obšírná jsou data o obchodu zahraničním. — Jednoho jen je litovati při všech údajích a obzvláště při statistikách, že autor neuvádí svých pramenů, jež by umožnily další studium.
Pokud kniha musí vystoupiti z pouhého podávání fakt a pokud autor je nucen pronésti svůj úsudek, ač se toho velmi zdržuje, dlužno mu přiznati velkou kritičnost. Upozorňuji jen na místa, kde pojednává o nové ekonomické politice a o vojenském komunismu v průmyslů a ve výrobě vůbec. Avšak při tom nedá se strhnouti předsudky, jež v těchto problémech pod rouškou hospodářských axiomů u většiny politiků jsou důvodem naprostého odmítnutí.
Kniha je celkem velmi dobrá a ač nedosahuje německé důkladnosti, podá jistě cenný materiál ke studiu dnešního Ruska. Z. R
Citace:
Josef Šrom: Sovětské Rusko. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 5, s. 160-161.