Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Právnický doktorát, respektive jeho rigorosa mají býti podstatně změněna. Návrh se teprve úředně projednává, ale podle zpráv, které o něm prošly už do veřejnosti, lze tolik zatím prozraditi, že má býti značně ztížen. Tím se doufá pozvednouti jeho význam. Písemná práce disertační nemá býti prý zavedena, avšak nutným předpokladem pro doktorát jsou práce seminární a pak má bytí zaveden jako zkušební předmět právní filosofie. poněvadž také bez zkoušek státních nebude možno dosáhnouti doktorátu, který má býti podle všeho zachován jako dosud jednotný, znamená tato úprava ztížení jeho v míře velmi značné a tu lze se ptáti, zda je to účelno a nutno.
Je to ušlechtilá snaha pozvednouti cenu právnického doktorátu, ale není naprosto správný názor, že doktorát není podmínkou vstupu do prakse. Doba, od kdy byly státní zkoušky a rigorosa postaveny na roven, zavinila, že nyní je k některým povoláním doktorátu nezbytně třeba jako k advokacii, ke komerční službě a soukromé vůbec, ba i některé úřady mlčky nepřijímaly (na př. zemský výbor český) bez doktorátu. Kromě toho dozvěděli jsme se z velmi zajímavých statí o reformě právnického studia od prof. Miřičky (srov. ref. v tomto sešitě), že i některé organisace usilují o zavedení povinného doktorátu, jako soudcové, takže spíše je možno očekávati vývoj právě opačný, než na jakém buduje návrh. S radostí bychom uvítali podobný pokus, stejně jako je s uznáním zaznamenati, že se nezapomíná na určité odbory vědní, ale pokud jde o zbytnost doktorátu, je vývoj silnější plánů konstruovaných u zeleného stolu. Navrhovatelé v ministerstvu školství musí se tedy zprvu spojiti s ministerstvem spravedlnosti a odstraniti nutnost doktorátu a teprve až se to podaří, budeme moci pokračovat! v projektech dalších. Ostatně osud, který postihl doktorát práv, není ojedinělý. Medicínský je na tomto stupni již dávno a to ještě bez státních zkoušek. Nelze říci však proto, že by úroveň lékařského studia poklesla a totéž může tvrditi o našem studiu jen jeho neznalec. V—.
Citace:
Právnický doktorát. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 5, s. 156-157.