Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Slovinské časopisy právnické. Slovinští právníci mají velmi dobře organisovanou produkci časopiseckou. Jejich »Slovenski Pravnik«, který vydává družstvo »Pravnik« V Lublani, dovršuje letos již XXXIX. ročník. Lze jej tedy srovnávati s naším, ovšem značně starším »Právníkem«, jemuž se podobá i svým převážně civilistickým a vůbec praktickým směrem. Ve zvláštní příloze připojuje význačná rozhodnutí soudní. Vede pečlivě rubriku o cizozemeckém zákonodárství, v níž si všímá i naší produkce zákonné jisté — budiž to spravedlivě konstatováno — podrobněji než se to děje v našich odborných revuích o SHS. Ale také v oddíle o literatuře referuje se o českých knihách. Celkem lze říci, že úroveň »Slovenskího Pravnika « je velmi dobrá a redakce vedená dr. Rudolfem Sajovicem má pevně vytčený program, jejž dovede přesně dodržeti. — Kromě této praktické revue mají Slovinci od převratu resp. od r. 1921 sborník ne nepodobný našemu. Je dosti možná, že ani podoba není neúmyslná. Ale přes to jím, pokud můžeme ze tří dosud vyšlých ročníků tohoto »Zborníku znanstvenih razprav« souditi, representuje se jej vydávající právnická fakulta university v Lublani vskutku důstojně. Neregristruje na rozdíl od našeho Sborníku literatury, patrně proto, že vychází jednou do roka a podobá se tudíž tím ročenkám našich fakult v Brně a Bratislavi (tato vyjde poprvé letos). Práce ve Zborníku publikované snesou ostré měřítko kritické. Vybrány jsou z nejrůznějších oborů. Tak z národního hospodářství nalezneme tu článek Bilimovičův jednou o několika základních otázkách vědy národohospodářské (roč. 1), jindy o pojmu statiky a dynamiky (3.) z práva mezinárodního přinesl nejvíce prací roč. 2. zejména od Žolgra, Pitamice a Lapajne, nechybí však ani řešení otázek ústavněprávních jako od Dolence o čl. 12. Vidovdanské ústavy, a také se studiemi z oboru historického setkáváme se tu měrou hojnou. Jsou to zejména články Dolencovy, Jasinského, Kušejovy (právo kanonické), Krekovy (římské). Nesmíme zapomenouti též prací z právní filosofie od Pitamice, Kosiče a Tasiče a z oboru práva soukromého sluší se zmíniti o studii Skumičově o obchodních knihách a Škerlja ochraně průmyslového vlastnictví, Tento kusý výčet dává jistě jasně tušiti rozsáhlost díla vykonaného Zbornikem za jeho tři léta. A bylo by si přáti, aby i právníci českoslovenští si slovinské vědecké produkce právnické bedlivě všímali. Ča.
Citace:
Slovinské časopisy právnické. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 7, s. 226-227.