Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Kolky a poplatky v republice československé. Část první: Poplatkový sazebník. Sestavili Emil Holík a Ferdinand Tuš — Komentované zákony sv. XI. 1 — Praha 1924 — 16° — Str. 1258 — Kč 120.00. Autoři podnikli dílo opravdu záslužné. Předpisy poplatkové jsou tak spletité, že i odborníku jest těžko věc dobře proniknouti. Prakse pak stojí mnohdy před problémy nerozřešitelnými, zvláště, když předpisy jsou od posledních padesát let velice roztroušeny. Klassickým zákonem, jak zákon dělati se nemá, jest v tomto ohledu zák. ze dne 12. srpna 1921, č. 337, o dani z obohacení. Neboť myslí-li si zákonodárce, resp. ministerstvo financí, že §y 2—4 osvětlilo materii daně z obohacení, pak jest na velkém omylu. Tento nedostatek snažili se autoři této knihy napraviti, a seřaditi veškery platné vzory pod hesla, aby byl o věci přehled. Jejich práce byla jistě úmorná, avšak má velkou cenu. Prakse pak nemusí opírati se o Roschnika a jiné příručky, tím spíše, že od převratu nastaly v mnohých oborech velice důležité změny a sazby se změnily vesměs. Autoři všímají si také práva na Slovensku platného, což již samo o sobě má velkou cenu. Neboť na Slovensku jest stále trapnější nedostatek zákonných pomůcek pro úřednictvo a občanstvo, a i volání po něčem podobném, jako učinilo Rakousko pro svoji malou zemičku Burgenland, ponechává ministerstvo unifikační nepovšimnuto. 2 Dílo bylo tedy velice záslužné a prospěšné. Autoři ani vydavatel mi nezazlí, mám-li k vydání tomu několik kritických poznámek. V prvé řadě loto pěkné dílo nepatří do sbírky komentovaných zákonů rep. čs. Jednak to nejsou vůbec komentované zákony, nýbrž úplně nové zpracování látky.
Autoři postupují způsobem hesel, jich počet a pořad si samostatně vytvořili. Zákon také nekomentují, ježto zákoné normy ani mnohdy neuvádějí, nýbrž ihned jejich parafrasi. Dílo toto mělo se vydati ve formátu větším a mimo sbírku Kompasu. Stále jest pravda, co kdysi jsme napsali, že Kompas hledá formu svých vydání. Autoři pak měli uvésti přehled hesel, neboť takto, kdo nemá zrovna štěstí, v objemné knize malé osmerky stěží věc najde. Bez přehledu a obsahu prostě příručka se užívati nedá. Zkratky jsou mnohdy voleny nevhodně, a mělo i v tomto býti postupováno praktičtěji. Typograficky mělo se odlišili, co jest zákon, a kde mluví autoři. Jinak jest kontrola těžko možná. V jednotlivém heslu každá norma měla býti zvláště označena čísly pořadovými, aby se neztratil přehled. U většiny hesel odvolávají se autoři pouze číselně na poplatkový zákon, ač ho nikde neuvádějí, na př. zkratkou »II. u t. p. 107«, což má znamenati: »příslušné heslo uvedeno jest v zákoně (pravděpodobně poplatkovém) u sazebníkové položky 107«. Při veškeré úctě k autorům možno se těžko odhodlati k citaci, která by byla pouze z tohoto jejich údaje převzata. Věc byla ovšem nad míru těžká pro velkou komplikovanost věci. Než i tak jest dílo velice potřebné, a komu cena jest dostupná, ten je uvítá s radostí.
dnk.
  1. *) Vyšlo nákladem »Kompasu« na Smíchově.
  2. **) Srv. článek Dr. E. Stodoly: »O potrebe vytlania právného archivu uhorského práva v řeči slovenskej« — v České advokacii, roč. 5, str. 84.
Citace:
Kolky a poplatky.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 1, s. 38-38.