Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:

Zprávy.


Druhý právnický sjezd. Prof. Weyr napsal o něm do »Lidových Novin« (16. listopadu 1924). Z celého článku je patrna obava pisatele — zasvěceného jistě podrobně do přípravných prací sjezdových —, že účast našeho právnictva na sjezdu nebude úměrná jeho významu. »Nedovedu si představit,« píše, »větší ostudy a blamáže našeho domácího právnictva, než by byla ta, která by vznikla nedostatečnou účastí jeho na sjezdu, který má po prvé sjednotiti veškeré právníky k odborným poradám o vlastním právním řádě.« Nezdá se, že by obavy tyto měly podkladu, poněvadž nechce se prostě věřiti, že by tak inteligentní vrstva národa, jako jsou právníci, nepochopila významu tohoto velkolepého podniku. Vždyť tu nejde jen o vědecký sjezd jako při sjezdech odborníků jiných věd, nýbrž o věc svrchované důležitosti praktické pro celý život národní a státní. Neboť na sjezdě budou řešeny velmi naléhavé otázky legislativní a sjezdové porady mají býti směrnicí pro zákonodárce republiky. A je-li demokracie diskussí, pak nelze tím rozuměti ani diskussi několika ministerských úředníků a odborníků, kteří na určité zákonné osnově pracují, ani diskussi politiků z povolání, kteří se zajímají zpravidla výhradně o stranicko-politické stránky věci, nýbrž přede vším ostatním diskussi oné vrstvy národa, která má odborné znalosti a zkušenosti ve všech odborech aplikace práva a dovede o předložené otázce legislativní uvažovati věcně, sine ira et studio, sc. politického, stavovského atd.
Bylo by smutným zjevem nejen pro tuto vrstvu, nýbrž pro celý národ, kdyby právnictvo československé nepochopilo svůj úkol při první velké příležitosti k této diskussi. Jde o zkoušku celého stavu, ale tím i celého národa, je-li k takové diskussi zralý. A zkušebním kamenem nebude jen úroveň prací, referátů a debat sjezdových, ale i účast a zájem právnictva o sjezd a jeho otázky.
Za těchto okolností zdá se, že všechny jiné ohledy — snad místní (sjezd koná se v Brně!) nebo osobní, — ustoupí do pozadí a že dnešní naše právnictvo ukáže svoji pohotovost a úroveň nejen vzhledem k svým předchůdcům (skvělý právnický sjezd v roce 1904), ale i k zvýšeným požadavkům dnešní doby a našeho samostatného státního života.1
—n—
  1. *) Pozn. red. Přihlášky přijímá adv. dr. Krippner, Brno, Starobrněnská 19.
Citace:
Druhý právnický sjezd.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 3, s. 94-95.