Č. 7067.


Živnostenské právo: 1. * Živnostensky provozované přijímání a sdělování adres uprázdněných míst je koncesovanou živností prostředkování služeb a míst. — 2. * Majitele živnosti, jemuž byl vydán živnostenský list na živnost, která svou podstatou je živností koncesovanou, nelze trestati pro neoprávněné provozování této živnosti koncesované, pokud svůj podnik provozuje v rámci svého živn. listu.
(Nález ze dne 7. února 1928 č. 7616/26.)
Věc: Eduard Z. v P. proti zemské správě politické v Praze o přestupek § 22 živn. řádu.
Výrok: Nař. rozhodnutí se zrušuje pro nezákonnost.
Důvody: Nálezem magistrátu hl. m. Prahy z 24. října 1924 byl st-1 uznán vinným přestupkem § 22 živn. řádu, jehož dopustil se tím, že provozuje živnost sprostředkování míst, nemaje k tomu živn. oprávnění, a byl odsouzen podle § 132 lit. a) živn. ř. k pokutě 500 Kč, po případě k vězení na dobu 50 dnů. Nař. rozhodnutím nevyhověl žal. úřad st-lovu odvolání, vysloviv, že skutková podstata přestupku je prokázána provedeným úředním šetřením. — — —
O stížnosti nss uvážil: — — —
Pojem živnostenského prostředkování služeb a míst podle § 21 a) živn. ř. není definován v zákoně a sluší proto výrazu »prostředkování služeb a míst« dáti jen ten smysl, který vychází z toho, co slova ta ve spojitosti vlastně znamenají (§ 6 o. z. o.). Podle toho je rozuměti prostředkováním služeb a míst každou po živnostensku provozovanou činnost, jejíž obsahem a účelem jest uvésti ve styk individuelně určité osoby za tím účelem, aby uzavřely konkrétní služební smlouvu.
Činnost, kterou provozuje st-1, má všechny znaky činnosti právě naznačené. V tištěném prospektu, jehož správnost není sporná, upozorňuje st-l osoby hledající služby a zaměstnání, že na základě rychlého a spolehlivého zpravodajství má vždy v záznamu mnoho uprázdněných a dobře honorovaných míst a že mají tedy uchazeči o tato místa možnost na podkladě bohatého seznamu, který se denně doplňuje, v čase co nejkratším dosíci vhodného místa. V prospektu se žádají osoby hledající služby a zaměstnání, aby v zájmu rychlého dosažení cíle, který sledují, zaslaly st-li několik písemných nabídek, aby je mohl předložiti interesovaným šéfům jménem osob hledajících místo. Výjimečně slibuje st-l v prospektu osobám hledajícím zaměstnání, že jim sdělí adresy, jež pro ně přijdou v úvahu, aby se mohly o uprázdněná místa ucházeti přímo. Podle toho uvádí st-l ve spojení osoby, jež hledají služby a zaměstnání, a osoby, jež hledají zaměstnance, za tím účelem, aby mezi nimi došlo k uzavření služební smlouvy, a vystupuje tedy mezi těmito stranami jako prostředkovatel. Správnost tohoto závěru potvrzuje také skutečnost, že st-l provozuje naznačenou činnost pod označením »Ústav pro doporučování zaměstnanců« (viz prospekt), nebo: »Stellennachweisbureau« (inseráty v »Prager Tagblattu« z 19. srpna 1924). Poněvadž pak tuto činnost provozuje výdělečně, jde o živnost spadající pod ustanovení § 21 a) živn. ř.
Namítá-li proti tomu st-l, že neslibuje v prospektu, že se bude u zaměstnavatelů zasazovati o to, aby uchazeče přijali a tvrdí-li, že jeho činnost přestává na tom, že sdělí uchazeči adresu o uprázdněném místě a nanejvýš že zašle uchazečovu ofertu zaměstnavateli a že nepožaduje žádné odměny, dojde-li k umístění, přehlíží, že tyto skutečnosti nejsou podstatnými znaky pojmu prostředkování služeb a míst, jak byl shora vyložen. Ani výše honoráře nebo titul, pod kterým se požaduje, není skutečností, která by s právního hlediska odlišovala st-lovu činnost od činnosti, spadající pod ustanovení § 21 a) živn. ř. Jsou proto bezdůvodné všechny námitky, jimiž st-l vytýká, že činnost, kterou provozuje, nelze zahrnouti pod pojem prostředkování služeb a míst.
Důvodná je však námitka, vytýkající, že st-l mohl naznačenou činnost provozovati na základě živn. listu, který mu byl vydán magistrátem hl. m. Prahy v roku 1923, a na základě kterého jest oprávněn provozovati živnost »zcizování adres a zpráv všeho druhu, jich zjišťování, přijímání těchto, držení jich v evidenci, rozmnožování těchto, dále písemných prací a všech výkonů směřujících k docílení žádaných výsledků ve výše uvedený obor spadajících, reklamní, insertní a informační kancelář.«
Podle obsahu tohoto živn. listu je st-l oprávněn sdělovati osobám nabízejícím práci, adresy osob hledajících pracovní síly, neboť jest oprávněn zcizovati adresy a zprávy všeho druhu. Jsa dále oprávněn podnikati všechny výkony směřující k docílení žádaného výsledku v tomto oboru, může st-1 na základě svého živn. listu předkládati nabídky osob hledajících služby osobám, jež lidí těchto potřebují. Je tedy st-l oprávněn sváděti naznačeným způsobem dohromady osoby hledající službu a osoby hledající pracovní síly za tím účelem, aby mezi nimi došlo k uzavření konkrétních služebních smluv. Předmětem živn. oprávnění v subj. slova smyslu je souhrn oprávnění a činností, k nimž je živnostník oprávněn na základě svého živn. listu. Jedná-li živnostník v rámci svého živn. oprávnění, nelze tuto jeho činnost stihati jako přestupek živn. řádu. Při tom je pro otázku trestnosti zcela nerozhodno, nebyl-li snad živn. list vydán ve shodě se zákonem. Je proto s tohoto hlediska nerozhodno, neměl-li st-1 koncese ku prostředkování služeb a míst podle § 21 a) živn. ř. Byl-li podle obsahu svého živn. listu oprávněn provozovati prostředkování služeb a míst, nelze v činnosti, jež nevybočuje z tohoto rámce, shledati živn. přestupek. Opačný názor žal. úřadu je v rozporu se zákonem.
Citace:
č. 7067. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství JUDr. V. Tomsa, 1929, svazek/ročník 10/1, s. 268-270.