Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

Pro národní sbírku na obnovení Karolina!

Za čtrnáct let oslaví Karlova universita šestisté výročí svého trvání. Založil ji, jak známo, Karel IV., blahé paměti, pro věrné obyvatele království Českého zakládací listinou ze dne 7. dubna 1348, opedřiv ji svou zlatou bulou. Dekretem kutnohorským krále Václava, syna Otce vlasti, ze dne 18. ledna 1409,. stalo se učení pražské ústavem ryze českým a v říjnu téhož roku zvolen prvním rektorem podle nového řádu mistr Jan Hus v uznání zásluh, jež si získal o vítězství českého živlu. Němci odešli z pražské university a tato stala se jen učilištěm českým, národním.
Karolinum, vzácný klenot středověkého umění a kolébka naší kultury, bylo darováno koleji Karlově králem Václavem v r. 1383. K tomuto starobylému domu s překrásným gotickým arkýřem proti Stavovskému divadlu poutají se mnohé vzpomínky českému srdci velmi drahé. V domě tom žili a učili mistři velké koleje, mezi nimi Jan Hus, Křišťan z Prachatic, Petr z Mladoňovic, Jesenius, Kampanus, jichž jmen nelze vzpomenouti bez pýchy, ale také ne bez pohnutí. Také v husitských válkách representovala Velká kolej v Karolinu celou universitu. V jejích dějinách zračí se osud celého národa, jeho sláva, utrpení i ponížení. V její slavnostní síni, zvané velkou aulou, konal i mistr Jan Hus slavné disputace, v ní shromaždovaly se od r. 14-21 až do času krále Vladislava a Ludvíka mnohé sněmy a sjezdy, zvláště v otázkách náboženských strany podobojí. Také r. 1547, v revolučním ruchu proti Ferdinandovi I. a později, zvláště r. 1611 a 1618, konaly se tu důležité porady husitských stavů.
V prvních letech samostatného života našeho osvobozeného státu vydalo naše Národní shromáždění zákon, jímž zamýšlelo vrátiti universitě Karlově některá nejvýznamnější práva, průběhem doby a nepřízní politické situace ztracená. Je to zákon z 19. února 1920, č. 135, jímž se prohlašuje universita Karlova pokračovatelkou starobylého učení Karlova a Karolinum, v němž ztělesněna žije významná a slavná minulost vysokého učení Karlova, se přiznává do výhradného vlastnictví universitě Karlově.
Převod vlastnického práva ve smyslu řečeného zákona byl již proveden a námitky a stížnost německé university byly vrchním soudem zamítnuty, takže usnesení krajského soudu a nový vklad v zemských deskách nabyl moci práva.
Akademický senát schválil jednomyslně můj návrh, aby památná budova Karolina byla povznesena z dnešní ubohosti k nové slávě již proto,, že s ní jsou tak úzce spiaty děje utrpení, bojů, vítězství a slávy českého národa i osudy hlavního města Prahy, srdce Čech. Karolinum jest nyní zpustlé a sešlé a jeho stav je hanbou naší kultury i celého státu. Proto má býti provedena rozsáhlá restaurace s ohledem na vzácné památky středověké architektury a budova vrácena původnímu účelu. Má se státi opět sídlem ústředních úřadů universitních, má hostiti ve svých prostorách universitní museum a archiv Karlovy university, v němž jsou uloženy drahocenné památky jedinečné ceny, má poskytnouti i representační místnosti našemu studentstvu.
Zákon ze dne 19. února 1920, č. 135 Sb. z. а n., o poměru pražských universit:
§ 3. Karolinum, zapsané ve vložce č. 159 desk zemských, přiznává se universitě Karlově do výlučného vlastnictví. Německé universitě vyhrazuje se právo užívati Karolina v dosavadním rozsahu tak dlouho, dokud nebude vybudována pro ni nová stavba, nebo pokud jí nebudou přikázány dostačující místnosti náhradní.
(Štoček zapůjčen lask. »Národní Politikou«·.) Plán důstojné йргсюц Karolina předpokládá ovsem značný náklad finanční a proto vyhlašuji z usnesení akademického senátu veřejnou národní sbírku.1 K jejímu zdaru bude potřebí účinné pomoci hmotné i mravní celého národa. Naše studentstvo nabídlo již pomocnou ruku a spoléhám, že i všichni odchovanci naší Almae Matris Carolinae, právníci, lékaři, profesoři i kněží přispějí vydatně svou hřivnou. Vznáším však prosbu .ke každému dobrému Čechu a Slováku, aby přispěl podle svých sil k zdaru této národní akce. Tak jako český národ vybudoval si z vlastních prostředků své Národní museum a Národní divadlo, jistě přispěje i k záchraně a důstojné úpravě Karolina, kolébky naší národní kultury.
Za akademický senát university Karlovy:
Dr. Karel Domin, rektor. Dr. Josef Říha, universitní notář.

  1. Příspěvky mohou býti zasílány na rektorát university Karlovy,. Praha I., Pařížská 901, nebo na šekový účet Poštovní spořitelny v Praze číslo 300.9000. Sbírka byla povolena výnosem ministerstva vnitra z 31. března 1934, čís. 23.099/34-10. Příspěvky přijímá také redakce tohoto listu na čís. Pošt. spořitelny 26.473.
Citace:
Pro národní sbírku o obnovení Karolina. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, s. 324-326.