Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

JUDr. Vlad. Mandl:

Pravovárečná měšťanstva v Čechách. -—Brno, Praha. 1933. Orbis, s. 27, 8°. (Sb. sp. práv., 66). — Známým tématem, jímž se propracovávali čeští právníci již od Randy a jež vzbudilo hlavně zájem na I. sjezdu čes. právnictva, zabývá se nyní doc. techn. Mandl. Popudem k tomu mu bylo dokázati, že nebylo by vhodné přeměniti dosavadní formu těchto měšťanstev na formu obchodně-společenskou. Tím ovšem se postavil proti dosavadnímu stanovisku teorie, jež vlastně se klonila k přeměně. Práce Mandlová je nepochybným dobrým zdáním. Opakují se v ní většinou vývody dřívějších autorů, na nichž vlastně buduje autor závěr. Třebas nelze Mandlově studii upříti zajímavosti, přece by bylo nutno upozorniti, že právě li právovárečných měšťanstev se setkáváme se zajímavým právně- historickým případem, kdy institut právní, který svými základy tkví ve zcela jiných právních i hospodářských řádech, přečkal jejich zánik a my nyní vlastně se snažíme jej vtěsnali do mezí platného právního řádu. Považuji tedy jakékoliv snahy v tomto směru za marné, jediná cesta by vedla v nové normativní úpravě těchto měšťanstev, tím spíše, že nynějšímu našemu právnímu řádu je již vzdáleno pojetí právnické osoby v tom smyslu, jak mělo vliv na vytvoření tohoto institutu. Tím také řešení problému právovárečných měšťanstev je úzce spjato s řešením t. zv. právnické osoby. Ča.
Citace:
JUDr. Vlad. Mandl: Pravovárečná měšťanstva v Čechách. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 4, s. 176-176.