Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
PRÁVNÍCI PRO »PRÁVNICKÝ DŮM:« Mnohotvárné jsou potřeby člověka a mnohočlánkový je úkol a zájem právníka. Cíl je však jeden, sloužiti právu a tím pracovati pro uskutečnění mravna a dobra. Tento cíl slučuje všechny právníky a volá je v dnešní společenské a mravní krisi do jedné řady. Účel jejich práce je společný, jediný. Není mezi nimi žádných rozdílů, jsou všichni služebníky veliké slučovací a usměrňovači síly, která tkví v právu. Mají dokázati sobě samým i celému národu svůj význam a důležitost. Aby se tak mohlo státi, vytvoří středisko všeho právnictva ve Sboru pro postavení a udržováni právnického domu a vybudují symbol spojeného úsilí a společné práce pro zdravý vývoj všech poměrů národa i státu.
V chystaném právnickém domě projevily by se kromě jiných tyto programové úkoly:
a) příruční odborná knihovna v souvislosti se soustředěnou službou knihovní dala by možnost studia časových problémů, do jichž řešení by právnický slav vhodným způsobem zasáhl;
b) spolkové místnosti by soustředily a tím usnadnily činnost všech právnických útvarů;
c) zřízení právnického pensionátu v účelném rozsahu usnadnilo by jednak určité části právnického dorostu studium v Praze s hlediska hmotného i mravního, jednak by poskytlo možnost stavovsky přiměřeného ubytování právníků, kteří by z různých příčin svého povolání nebo i z jiných důvodů zdržovali se na čas v Praze a usnadnilo by i návštěvy právníků cizích za účelem navázání a prohloubení mezinárodních styků hlavně právníků ze států slovanských a spřátelených;
d) právnické museum bylo by sbírkou důležitých aktů legislativních, soudních i správních, zejména pokud mají vztah k znovuzřízení našeho státu a důležitým událostem, týkajícím se jeho vývoje po stránce právní.
Stavovské korporace jako advokátní a notářská komora a jednotlivé právnické spolky jsou již členy jmenovaného Sbru a jejich representanti jsou zastoupeni v předsednictvu. Předsedou spolku je pan profesor dr. Krčmář, ministr škol. a národní osvěty, místopředsedy jsou pp. dr. Stompfe, president advokátní komory, dr. Čulík, president notářské komory, dr. Hodáč, poslanec Národního shromáždění, dr. Roos, generální ředitel Zemské banky, dr. Slávik, poslanec N. S. a býv. ministr.
Nebude jistě právníka, který by nepochopil významu sjednocení a společné práce všeho československého právnictva.
Všichni prokažme své pochopení a vykonejme svoji stavovskou povinnost.
Staňme se členy Sboru pro postavení a udržování právnického domu!
Příspěvek činného člena činí 50 Kč ročně, přispívajícího 25 Kč ročně. Přihlášky přijímá JUDr. Alfons Welter, kand. adv., Praha, Podolí čp. 167.
Citace:
Právníci pro »Právnický dům«. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 6, s. 264-265.