Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
PROF. ZDENĚK PEŠKA: Nástin přednášek z oboru ústavního práva (vydal Spolok čsl. poslucháčov práv »Právnik«, Bratislava), stran 45-46-67, 52-95 str., cena neudána. — Prof. Peška začal vydávat r. 1930 svůj Nástin. Nyní vyšla poslední část, kterou Peška zakončuje celý svůj systém ústavního práva. Nástin dělí se na čtyři části: Pojem státu, složky státu, státní orgány a složené státy.
V první části třídí autor definice států, dotýká se jejich nedostatků, aby nakonec se přiklonil k pojetí státu jako pouhé představy lidského myšlení. Zabývá se dále poměrem státu k právnímu řádu, vznikem státu, rozebírá pojmy suverenity a státní moci a zakončuje první část kapitolou Třídní boj a stát. Část druhou rozdělil autor na skupiny Lidé a stát a Země a stát. Vychází v nich ze základního pojmu obyvatelství a probírá postupně útvary lidského sdružování (politické strany, národ, stát, církev) a uzavírá tento první oddíl druhé části právy a povinnostmi občanů. Část třetí věnoval Peška otázce státních orgánů, počínaje voličem a konče nejvyššími orgány státními (hlava státu, vláda, parlament, poradní orgány). V části čtvrté zabývá se autor složenými státy a jejich konstitučními formami.
Dílo Peškovo ukazuje na ohromné znalosti autorovy. Spisovatel prošel jistě velmi pečlivě světovou literaturou, týkající se daného tématu. Co je ale neobyčejně cenného na práci Peškově je to, že autor zaujal k mnohým problémům státovědeckým svoje osobitné stanovisko. (Zajímavé je na př. jeho zvláštní pojetí voliče jako orgánu státu, názor na funkce politických stran neb teorie státu jako představy lidského myšlení, atd.)
Je možno říci, že nová práce Peškova je velmi cenným přínosem do státovědecké literatury československé. Je mnohem více než učebnicí. Je knihou, ve které ten, kdo hledá odpovědi na četné otázky týkající se ústavního práva, najde je ve formě věcné a objektivní.
Citace:
Prof. Zdeněk Peška. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 7, s. 316-317.