Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
Dr. EMIL SOBOTA: Jazykové právo v evropských státech. — Praha, 1934. Orbis. ss. 94. 8. (Národnost, otázky, 3.) Kč 13.—. — Sobotova práce je nám velmi vítána tím, že proti obvyklým studiím, zabývajícím se deskripcí skutečného stavu, její autor snaží se zhuštěně vysvětliti právní úpravu jazykových poměrů. Nejde mu tedy o otázky politiky menšinové, nýbrž o normy jazykového práva a musil tudíž bohatý nashromážděný materiál roztřídili podle jednotlivých států (18) spolu se zvláštní kapitolou, věnovanou předpisům mezinárodní ochrany menšin. Právě jeho pokus podati obsah norem platných vždy v jediném státním území co nejstručněji a nejhutněji, přispívá k veliké přehlednosti a je velmi záslužný. Ale neméně významné je, že autor jak v úvodu, tak v doslovu se snaží provésti syntesu norem jazykového práva naznačením hlavních zásad ve dvojím protikladu, a to: 1. princip jazykové rovnosti na rozdíl od přednosti jazyků jedněch nad jinými. — 2. Zásada jazykového separatismu (zásada teritoriální) proti zásadě jazykového smíšení (zásada personální). Je tedy knížka Sobotova příručkou velmi informativní a proto také důležitou pro studium norem jazykového práva.
Zodpovědný redaktor Dr. Karel Novák. — Tiskl B. Stýblo v Praze,
Václavské nám. 32.
Citace:
Dr. Emil Sobota. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 5, s. 224-224.