Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

Hans Kelsen:

Ryzí nauka právní. (Metoda a základní pojmy.) Orbis, Praha-Rrno, 1933, stran 55 velkého formátu, cena Kč 22.—. Účel této nejnovější Kelsenovy práce, která vyšla ve zdařilém překladu dra Václava Chytila v Englišově-Weyrově Sbírce spisů právnic, a národohospodářských (sv. LXVII.) dříve než německý originál, je především informativní. Ne snad autor sám přiznává tuto tendenci, ale je přesto patrna z celé systematiky dílka i ze způsobu jeho zpracování. Látka, vtěsnaná na necelého půl sta stran, je rozdělena na 50 paragrafů, čímž získává přehlednost celku. V celé knížce nenajdeme ani jednoho citátu jednotlivého autora, ani jedné poznámky pod čarou. Pokud autor kritisuje starší nauky, ani tam, kde polemisuje s odpůrci svého směru, nezabíhá do podrobností a vyzdvihuje jen základní rysy posuzovaného materiálu. Tím docílil vzácné stručnosti a pádnosti výrazové. Pro tyto přednosti bude dílo míti, nechceme-li předpokládati přímo takový úmysl na straně autorově, nesporně i význam popularisační. Nejširší pozornosti si ryzí nauka právní, jejíž nástin se zde v tak přijatelné formě veřejnosti podává, skutečně též zaslouží, nejen pro originalitu svého myšlení, nýbrž hlavně proto, že poučením interesovaného odborného čtenářstva o své podstatě poskytuje mu příležitost zaujmouti vlastní stanovisko k odmítavým závěrům svých soustavných i příležitostných odpůrců. Dnes, jsouc propracovávána vždy důkladněji často nevděčnou prací svých stoupenců, nepotřebuje, aby získávala sympatie svou novostí a aby imponovala svým průkopnictvím, ale chce se státi nepostradatelnou pomůckou všední právnické práce.
Osnovu svého spisu zahajuje K. tím, že vymezuje obor práva proti přírodě na jedné a proti morálce na druhé straně. Moha pak předpokládati, že je čtenáři znám rozsah pojmu práva, přistupuje ve třetí kapitole k podrobnému rozboru jeho, jak se jeví ryzí právní nauce. Na tomto podkladě kritisuje běžné rozlišování práva na objektivní a subjektivní, pojem »osoby« v právu atd. Kapitola pátá je věnována schematu stupňovité výstavby právního řádu. V dalším pak obrací autor pozornost k interpretaci (problém právních mezer!) a aplikaci právních norem, v závěru (kapitola VIII.) podává výstižnou kritiku vžitého dualismu práva a státu.
Skoro v každém paragrafu tohoto spisu je nahromaděno několik problémů, jež přímo volají po zpracování. Tato skrytá dynamika má přiměti čtenáře k tomu, aby sám domýšlel nadhozené myšlenky, anebo aby v příslušné literatuře hledal odborné vedení. Některé problémy, pokud nám známo, ani autorem samým nebyly dosud propracovány, takže po této stránce má brožura též význam programového vymezení další cílevědomé práce Hanse Kelsena a jeho školy. Kert.
Citace:
Hans Kelsen: Ryzí nauka právní. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 4, s. 174-174.