Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

JUDr. Josef Anthropius:

Systém jednotných cen v obchodu. Sbírky přednášek Čes. spol. národohosp. 1932/33, sv. VII. V komisi Fr. Řivnáče, Praha. Cena 8 Kč. — Zakládání jednotkových obchodních domů považuje Dr. Anthropius za projev pokusů o racionalisaci distribuce, jež se snaží doplnili provedenou již racionalisaci výroby. Autor jest si sice dobře vědom hospodářských i sociálních předpokladů jejich vzniku také u nás (na př. úbytku kvalitní spotřeby, poklesu kupní síly velké části obyvatelstva), současně však nezavírá očí před některými jejich stinnými stránkami. Na domech s jednotnými cenami mu vadí zejména prodej méně kvalitního zboží, zaměstnávání nekvalifikovaných a bídné placených sil a vytlačování drobnějších obchodníků, vytvářejících kulturně nepostradatelný střední stav, z distribuce. Pokud ovšem se ujaly tyto závody i v naší republice, jsou toho příčinou nejen všeobecné poměry hospodářské, nýbrž 1 předmět obchodu, jež tvoří zboží, nezatěžující prodejní režii přílišnými výlohami, jakož i levné v nákupu (standardní), co nejvíce zracionalisovaná prodejní organisace, a v prvé řadě jejich cenová politika, jejímž důležitým prostředkem jest prodej některých předmětů za obzvláště nízké ceny (Lockartikel), vzbuzující u konsumentů domněnku, že také ostatní zboží jest nabízeno za ceny stejně zvýhodnělé. V závěru své práce soudí autor, že u nás nepůjde rozvoj jednotkových závodů kupředu týmž tempem jako na př. v Americe nebo v Německu, poněvadž u nás není tak silných spotřebních center jako v těchto zemích a také proto, že náš konsument je větší individualista, který jen nerad kupuje šablonovitě.
V témže svazku vyšla rovněž pozoruhodná stať o označování původu zboží a jeho významu pro výrobu a obchod z pera JUDra Jindřicha Mayera, tajemníka Obchodní a živnostenské komory v brně. —žil.
Citace:
JUDr. Josef Anthropius: Systém jednotných cen v obchodu. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 3, s. 139-140.