Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

Prof. Dr. Leon Władysłav Biegeleisen:

Reforma studjów ekonomicznych na wyžszych uezelniach. Lvov, 1933. 8°. Str. 28. Varšavský univ. profesor Riegeleisen, jeden z tvůrců gdyňské Koleje, předkládá zajímavou studii o potřebě reformy vyučování hospodářským naukám na vysokých školách. Jsou-li jeho podněty snad realisovatelnými návrhy v Polsku, nám jsou jeho požadavky jen hudbou daleké budoucnosti, neboť hospodářská studia na našich vysokých školách, především na právech, nesnesou srovnání se stavem polským, kde jsou jim věnovány zvláštní fakulty jako v některých státech západní Evropy. Prof. В. hlásá hlavně nutnost prováděli studia současně po stránce teoretické i praktické, při rozboru klasických teorií nevykládali je pouze dogmaticky a isolovaně, ale v souvislosti s ostatním děním politickým a sociálním. Z nejzajímavějších jeho názorů jest pojednání o t. zv. »ekonomických laboratořích«, zracionalisovaných seminářích, kde by se posluchači zabývali zkoumáním jen aktuálních praktických otázek, čerpajíce z oficielních zpráv, z denního tisku i ze zpráv, dodávaných samotnými obchodními a průmyslovými podniky (bilance, obchodní zprávy), aby absolventům, byť i silným v teorii, nebyly zjevy skutečného hospodářského života neznámou pevninou. Praktické použití absolventů hospodářských fakult vidí prof. В. ve vytvoření podobného odborného stavu jako jsou dnes soudcové a advokáti, ve stavu »hospodářských poradců«, diplomovaných ekonomiků. čb.
Citace:
Prof. Dr. Leon Władysłav Biegeleisen: Reforma studjów ekonomicznych na wyžszych uezelniach. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 4, s. 175-175.