Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
ZÁKAZ VÝHERNÍCH AUTOMATŮ, jak má být uzákoněn podle osnovy zákona, kterou rozeslalo ministerstvo vnitra v prosinci zájemcům k vyjádření, má znamenat u nás vyhlazení těchto přístrojů. Návrh má rozsah pouhých pěti paragrafů, z nichž jen první dva obsahují vlastní materii zákona, další jednají o sankcích na neuposlechnutí zákonného příkazu derogaci starých norem a prováděcí klausuli. Vymezení pojmu »hrací automat« jest velice široké, neboť jest tím míněn »přístroj umožňující hru, kterou může hráč náhodou, obratností nebo silou získati vyšší hodnoty než činí peníz na ni vynaložený, při čemž se však vydává v nebezpečí úplné nebo částečné ztráty vynaloženého peníze«. Mluví-li osnova o »penízi na hru vynaloženém«, pokládá za lhostejno, zda »hráč peníz (minci) do automatu sám vkládá nebo vkládá snad známku za peníz získanou anebo zaplatí peníz za hru na přístroji majiteli přístroje nebo jeho zástupci«. Osnova zaujímá k hracím automatům úplně záporné stanovisko a vyžaduje jejich naprosté odstranění a zničení. Nerozlišuje při tom, zda jde o přístrojek výhře peněz nebo zboží. Odůvodnění zákazu je jednak zájmy hospodářskými, jednak mravními. K prvním uvádí důvod, že aparáty jsou vesměs patenty zahraniční a že bylo zjištěno, že jen jediné konsorcium zahraničních majitelů pobíralo z tohoto titulu z Československa 15—20 milionů Kč ročně. V druhém ohledu, ač důvodová zpráva se stručně zabývá otázkou, není-li chybným zavrhnouti automaty všeobecně či rozlišovati mezi nimi, jde jí spíše o akademické vyrovnání se s problémem, aby si sama odpověděla na danou otázku postulátem: nutností naprostého zákazu aparátu. Pokud jsou známy výsledky dotazníků, valná většina interesentů vyslovila souhlas s návrhem, ač nechyběly ani hlasy opačné. Tak na př. bylo žádáno, aby byly ponechány na místech, kam mládeži není přístup dovolen, aby bylo jejich vlastnictví přiznáváno pouze sociálním a pod. korporacím a j. Lázeňská místa žádala jejich ponechání, kdyby byla zaručena jejich řádná správa a ponechání zisku doma, protože hájí názor, že je-li volno cizím lázním získávati z heren a hazardních her (Monte Carlo, Baden), není nutno, aby u nás tyto zdroje příjmu byly znemožněny.
čb.
Citace:
Zákaz výherních automatů.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 5, s. 218-219.