Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

PhDr. Adolf Lud. Krejčík:

Rejstřík jmenný a věcný k dílu Augustu Sedláčka »Paměti a doklady o staročeských mírách a vahách«.·— Praha. 1933. Čes. Akademie. Str. 193 in 8. (Rozpr., tř. I. č. 80.) — Když téměř před desíti léty byly v tomto časopise referováno o Sedláčkově díle (V., 164), připomněl tehdejší referent (Rr.), že obsah této knihy velmi cenné je zcela nepřístupný, protože jí chybí nejen rejstřík, nýbrž i obsah. Vskutku nejde o dílo jen významné pro historika, nýbrž i pro právníka praktika, který by se leckdy potřeboval spolehlivě a hlavně rychle poučiti o převodu starých měr na nové. Po 10 letech nyní se ujal tohoto žádoucího doplnění řed. Zemědělského archivu Dr. Krejčík, který celou práci rozvrhl na tři části: v 1. je obsažen rejstřík měr a vah, ve 2. věcný a ve 3. jmenný (osobní a místní). Nejcennější je část prvá. V ní K. také leckde se pokouší opraviti Sedláčkovy převody, což slibuje ještě jinde obšírně objasniti. Tento rejstřík bude velmi hledán a proto jeho důležitost tím více vyzdvihujeme. Překvapuje však, proč K. zaznamenával, kde se všude mluví o litru, ač jde jen o převody na litry, když na př. nezaznamenáva podobně metr, ač jistě heslo ,litr’ v tomto rozsahu je zcela nadbytečné. Také třetí rejstřík jmenný bude nepochybně vítán. Se stanoviska kritikova musí snad býti připomenuto, že nebyla dosti provedena revise hesel, opakujících se v jiných částech (srov. na př. heslo Bílek). Za to rejstřík věcný je sestaven způsobem nezvyklým u podobných dél. Není ovšem možno vysloviti úsudek zcela doložený, ale dostačí snad vytknouti těchto několik stanovisek autorových: základem této části byl patrně mechanický rozpis (srov. na př. heslo ,hanba pro místodrží´ nebo dokonce ,dílo, domněnka klamná´ a p.). Ale zase jinde je jisto, že rozpis nebyl proveden způsobem vyčerpávajícím (nařízení). Snad to bylo zaviněno tím, že autor si přibral ku pomoci nějakou sílu nedosti zapracovanou, čemuž by nasvědčovalo, že podle jeho tvrzení byl s celou prací hotov už za půl roku. Jak známo, vzorné rejstříky při Archivu českém vyžadují si vždy mnohem delší dobu. Ale uvědomíme-li si tyto nedostatky a zvláštnosti rejstříku Krejčíkova, jistě práce Krejčíkova doplní dobře někdejší nedostatky Sedláčkova díla. Ča.
Citace:
PhDr. Adolf Lud. Krejčík: Rejstřík jmenný a věcný k dílu Augustu Sedláčka »Paměti a doklady o staročeských mírách a vahách«. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 4, s. 182-182.