Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
NOVELA ZÁKONA O SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ. Ústřední sociální pojišťovna vypracovala novelu zákona o sociálním pojištění. Stalo se tak v důsledku úpadku velké řady nemocenských pojišťoven, které jak ne vždy racionelním hospodařením, tak i stálým snižováním příjmů ocitají se v těžkém finančním položení. Novela je dílem kompromisu mezi zástupci zaměstnavatelských a zaměstnaneckých organisací; jejím cílem je dosáhnouti rovnováhu mezi příjmy a vydáními. Poněvadž k dalšímu zvýšení sociálněpojistných příspěvků nebylo lze získat souhlas ani jediné strany, bylo přistoupeno k finančnímu ulevení pojišťovnám zhoršením nemocenského pojištění. Naproti tomu v invalidním a starobním pojištění nastanou některá zlepšení.
Úspory v nemocenském pojištění spočívají především v tom, že se prodlužuje karenční doba ze dvou na tři dny pro všechny nemocenské pojišťovny a že se v určitých případech pro první dobu nemoci snižují dnešní sazby nemocenského. Dále se snižuje okruh rodinných příslušníků, do nichž napříště nemají býti počítáni tchán, tchýně, děd a bába a sourozenci. K těmto návrhům na zhoršení pojištění dlužno konstatovati, že dnes jest nemocenské vyšší než dvě třetiny mzdy, poněvadž se poskytuje za neděle, nesráží z něho příspěvky odbor, organisací ani pojistné. Tyto úspory mají přinésti: karenční lhůta asi 17 000 000 Kč, snížení nemocenského asi 40 000 000 Kč, zúžení rod. příslušníků asi 2 000 000 Kč. Zlepšení mají podle osnovy nastati v tom, že ambulantní léčba nebude započítávána do doby podpůrčí, rodinným příslušníkům bude naležeti 1/2 nemocenského, když bude pojištěnec léčen v léčebném ústavě a že bude možnost nového nároku i po vyčerpání podpůrčí lhůty 1 roku novým zaměstnáním.
V pojištění invalidním se zavádí t. zv. věkový příplatek, t. j. zvýšení, které se poskytuje pojištěncům a důchodům, dokončili-li do 31. prosince 1931 čekací dobu. Toto zvýšení nahrazuje do jisté míry započítání nepojištěné doby, jak bylo provedeno pro soukromé úředníky zákonem čís. 125/1931. Započtení děje se jednou třetinou a dotýká se 1 200 000 pojištěnců, z čehož přes 800 000 činí muži. Zvýšení dosahuje v některých případech i 60% dosavadního důchodu a znamená okamžité zvýšení rent asi pro 110 000 osob, poněvadž zasahuje stejným poměrem i důchod vdovský a sirotčí. Pro sirotčí důchod se ruší omezení, že úhrn sirotčích důchodů nesmí přesahovat výši nároku pojištěncova a při vdovském důchodu snížen věk nároku ze 65 na 60 let.
Citace:
Novela zákona o sociálním pojištění.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 6, s. 260-261.