Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:

C. Malaparte:

Státní převraty, jak se dělají a jak se jim zabraňuje. Přeložil Miloš Hlávka. Praha 1933. Orbis. Politická knihovna řada I., kniha XXVIII. Str. 153, 12°. — Autor obírá se nejvýznačnějšími státními převraty novější doby (s výjimkou Napoleonova převratu). V knize jsou rozebírány v jednotlivých kajitolách převraty a pokusy o převrat: bolševický státní převrat a taktika Trockého, Trockého nepodařený státní převrat proti Stalinovi, polská zkušenost z roku 1920, Kappův puč (Mars proti Marxovi), Bonapartův první moderní státní převrat, Primo de Riverův a Pilsudského státní převrat (dvořan a socialistický generál), Musoliniho fašistický státní přerat, konečně Hittlerova taktika (nepodařený diktátor). Ve své svěže a napínavě psané práci Malaparte dokazuje, že problém dobytí a obrany státu není problém politický, nýbrž technický. Dále tvrdí autor, že umění obrany státu se řídí týmiž zásadami, jako umění úloku na státní moc, a že konečně příznivé podmínky státního převratu nejsou nutně politické a sociální povahy, a důsledkem toho nezávisí na všeobecné situaci země. Autorovu teorii o charakteru státního převratu dlužno uznali jako skutečně neobyčejně originální (ovšem jen v literatuře, jak autor chvályhodné udává, jelikož uvádí jako první zastánce své teorie Trockého a Pia XI.). Vskutku autor přesvědčuje plně o správnosti své these, jak skvělou charakteristikou jednotlivých státních převratů, zejména však bolševického, tak i výborným vytčením zameškaných možností některých pokusů o puč.
Československý čtenář si jistě uvědomí, jak správně postupovali vůdcové našeho státního převratu v roce 1918, když byli položili hlavní těžisko své akce na dobytí technického, dopravního a zásobovacího aparátu státního, který by určitě v jejich rukách byl znemožnil i energičtěji vedenou kontrarevoluci, než byla kontrarevoluce pražské posádky z 29. října 1918, takže správnost teorie autorovy jest potvrzena i naším převratem státním.
Stanovisko autorovo ke hnutí hittlerovskému jest ovšem úplně překonáno událostmi posledních dnů. —wr—
Citace:
C. Malaparte: Státní převraty, jak se dělají a jak se jim zabraňuje. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 3, s. 143-144.