Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů, 3 (1926). Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 576 s.
Authors:

Taneček a cihla.


„U Zářeckých“ v Jezbinách bývá často veselo. Scházejí se tam mládenci a panny z Jezbin i okolí k vířivému tanci. Také 22. listopadu se tam tančilo a vesele pilo. Do zábavy přišel i Karel Vrátný se svým bratrem Janem a kamarádem Karlem Köhlerem. Hoši měli pověst, že rádi vyvolávají mrzutosti.
Také skutečně za chvíli došlo ke sporu mezi Rydlem, řeznickým pomocníkem z Jaroměře, a zmíněným již Köhlerem. Hoši se strkali, až se dostali na dvůr. Zde již zasáhl Karel Vrátný, který praštil Rydla cihlou do hlavy. Bylo po rvačce — vzbouřená krev se uklidnila. Rydla odvezli do nemocnice, kde za několik dnů zemřel.
Karel Vrátný stál za tento čin před porotou. Omlouval se opilostí, neboť vypil prý ve dvou hospodách asi 24 piv a několik skleniček rumu. Ale porotcové otázku na zločin zabití zodpověděli 11 hlasy kladně a všemi hlasy zamítli otázku, zda čin spáchal v úplné opilosti. Také otázku znějící na přestupek lehkého ublížení na těle (Kánského) zodpověděli kladně 12 hlasy a uznali, že čin spáchán z pohnutek nízkých.
Soudní dvůr vyměřil Vrátnému čtyři roky žaláře. —
Tímto případem porotní období v Hradci Králové skončilo.
Citace:
Taneček a cihla. Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů. Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 1926, svazek/ročník 3, číslo/sešit 16, s. 192-192.