Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 67 (1928). Praha: Právnická jednota v Praze, 708 s.
Authors:

O ručení speditéra za spediční zboží.

(Obsah přednášky doc. Dr. Frant. Vážného, minist. vrch. komisaře v ministerstvu pošt a telegrafů.) Je důležito uvědomiti si přesně rozdíl v pojmech »obchod speditérský« a »obchod povoznický«. Byť i hospodářsky speditérství úzce souviselo s povoznictvím, jde právně o různé dva pojmy. Juristicky je speditérství příbuzné komisionářství, ba je důvodno zastávati, že spedice je druh komise. Důležité je rozlišování mezi speditérským a nákladním poměrem právním jmenovitě tam, kde speditér se zabývá současně i povoznictvím a vice versa; aktuelní je specielně i při tak zv. samovstupu speditéra.
Na rozdíl od našeho, pokud se týče i německého obchod. zák., není podle francouzského práva tak přesného právního rozlišení, jmenovitě v otázce ručení za zboží, v normách, upravujících povoznictví a speditérství (tak zv. komisi přepravy) jako u nás. V Italii dosud speditérství positivní zákonné úpravy postrádá; v tom směru, jak bylo v přednášce zvláště vytčeno, má býti tato mezera vyplněna v připravované osnově nového ital- ského obch. zák., což je ostatně požadavkem interesovaných kruhů italských, obchodníků a průmyslníků.
Pokud se týká vlastní otázky ručení, byl demonstrován rozdíl v normách, týkajících se ručení povozníka za náklad na jedné, a ručení speditéra za zboží spediční na druhé straně; při tom byl stručně nastíněn stav této otázky podle německého, francouzského a italského obchod, zák., v posléz uvedeném směru též s ohledem na osnovu ital. obch. zák. Stran vlastního ručení speditéra byl pak vylíčen jednak případ normální spediční smlouvy, jednak případ spediční smlouvy modifikované; v posléz uvedeném směru byl zvlášť rozveden případ tak zv. deleredere ručení speditéra a případ speditérova samovstupu.
Při tom byla vyložena též otázka ručení speditéra za »mezispeditéry« a »podspeditéry«, jakož vůbec za jeho zaměstnance, a vysvětleno jmenovitě důležité rozlišování tohoto ručení od ručení povozníka za »mezipovozníky« a »podpovozníky« a zvlášť rozvedeno ručení povozníka »za své lidi« (ve smyslu čl. 400 obch. zák.), jež v určitých detailech převyšuje i ručení speditéra ve smyslu ust. čl. 384 obch. zák. (deleredere — ručení). Byly též vysloveny některé náměty na reformu spedičního práva (de lege ferenda).
Citace:
O ručení speditéra za spediční zboží. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1928, svazek/ročník 67, číslo/sešit 10, s. 342-343.