Všehrd. List československých právníků, 13 (1932). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 352 + VIII s.
Authors:

Kronika biografická.

Při březnových oslavách Joh. Wolf. Goetheho nebylo valně vzpomenuto, že tento poeta laureatus byl vlastně právník. Vystudoval v Lipsku a ve Štrasburku, pak se usadil jako advokát ve Frankfurtu n. Moh. Mezi tím působil jako assesor u říšského komorního soudu ve Wetzlaru (1772). Jak se Goethe sám přiznal, považoval se za juristu prostředního. Tato jeho upřímná konfese nemůže býti nepochybně ani nám na újmu, abychom nevzpomněli na Goetheho jako na slavného příslušníka svého stavu. — 22. března t. r. dožil se sedmdesáti let v Bratislavě advokát Dr. Emil Stodola. Celé československé právnictvo rádo vzpomíná jeho činnosti jak předpřevratové, tak popřevratové. Dr. Stodola, rodem z Lipt. Sv. Mikuláše vystudoval práva v Praze, kde už se zúčastnil politického ruchu v Detvanu, za své prakse jako advokát působil i politicky a kandidoval, třebas marně, do uherského sněmu, a pak přešel do Pešti. Tam začal vydávati i »Právny obzor«, jehož první sešity jsou dnes už dosti vzácné, a který takto jeho zásluhou datuje se vznikem už z doby předpřevratové. Svoje odborné síly věnoval otázkám unifikačním, stejně jako na poli politickém v něm našla, československá vzájemnost horlivého zastánce. — V Praze dne 20. března t. r. zemřel emer. advokát Dr. Jan Heller. Narodil se 13. listopadu 1848 ve Vranově u Rokycan, pak byl advokátem v Hradci Králové a r. 1901 přesídlil do Prahy. Od té doby věnoval se literární činnosti a kromě četných studií v Právníku, Gerichtshalle, Zeitschrift f. Notariat a j., publikoval knihu »Základové práva elektřiny« a »Svépomocný prodej zboží« a horlivě se zúčastnil redakce »Právníka«.
Ča.
Citace:
Kronika biografická. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1932, svazek/ročník 13, číslo/sešit 7., s. 247-248.