Úřady školní.


Stát vykonává nejvyšší řízení a dohled nad veškerým vyučováním a vychováním ministerstvem vyučování (§§ 1 a 9 zák. ze dne 25. května 1868 č. 48 ř. z.).
I. Školy obecné a měšťanské.
1. Řízení a dohled nad nimi, dále nad ústavy učitelskými a vychováváním přísluší v každém království a zemi zemské školní radě, co nejvyššímu zemskému úřadu školnímu, okresní školní radě pro každý okres školní a místní školní radě pro každou obec školní (§ 10 cit. z.) (viz čl. Rada školní místní, Rada školní okresní a Rada školní zemská).
2. Na tyto orgány přešel posavádní obor působnosti duchovních a světských úřadů školních a sice: zemské vlády, církevních vrchních úřadů a školních vrchních dozorců, politického úřadu okresního a okresních obvodních dozorců, místních správců duchovních a místních Školních do- zorců (§ 11).
3. Zemská zákonodárství vytýkají bližší ustanovení ohledně složení a zařízení zemské, okresní a místní školní rady, dále vzájemně se ohraničuje jich obor působnosti a stanoví se bližší předpisy o přechodu oboru působnosti posavádních duchovních a světských úřadů školních na zemskou, okresní a místní školní radu (§ 13).
4. Bližší organická ustanovení o školním dohledu, jež §§ 12 a 13 zák. ze dne 25. května 1868 č. 48 ř. z. rovněž vyhražují zemskému zákonodárství, nemohou býti učiněna obecním usnesením; starší předpisy týkající se příslušnosti v záležitostech školního dohledu pozbývají dle § 14 cit. z. platnosti, pokud odporují § 1 zák. ze dne 25. května 1868 (rozh. spr. s. ze dne 8. července 1886 sb. »Budwinski«, sv. X. č. 3148).
5. Přímý vliv na didakticko-pedagogické záležitosti vykonávají zemští školní inspektoři občasnými inspekcemi, řízením zkoušek, dohlížením nad činností ředitelství škol, jakož i místních i okresních rad školních a pod. Inspektorům těmto udílí ministerstvo kultu a vyučování potřebné služební instrukce (viz čl. Dozorci školní zemští).
6. Ministerstvo kultu a vyučování jmenuje pro každý okres jednoho a pokud toho zvláště třeba i více školních inspektorů (viz čl. Dozorci školní okresní). Úřady ústřední.
303
7. Nad didakticko-pedagogickým stavem školy dohlíží věci znalý člen místní školní rady, jejž ustanoví okresní školní rada místním školním dozorcem (v Dol. Rak., Štýrsku zřídí se místní školní dozorce ze středu místní školní rady) (viz čl. Rada školní místní).
II. Školy střední.
Ústav řídí ředitel, jemuž k ruce dán sbor učitelský (konference učitelů) s hlasem jednak poradním jednak usnášejícím; vyšší řízení a dohled přísluší zemské školní radě; nad učebními obory humanistickými a realistickými dohlížejí zemští školní inšpektoři (viz čl. Školy střední).
III. Vyučování náboženství na Školách obecných, měšťanských a středních.
Vyučování náboženství a cvičení náboženství obstarává, řídí а k nim přímo dohlíží pro různé souvěrce na školách obecných a středních příslušná církev neb společnosť náboženská. Státu přísluší však právo dohlédací (viz čl. Náboženství (Vyučování náboženství).
IV. Školy průmyslové a odborné.
1. Ministerstvo vyučování je ovšem nejvyšším úřadem školním, avšak vedle něho přísluší i ministerstvu obchodu v oboru průmyslového vyučování spolupůsobnosť poradní;
2. rovněž jest ústřední komise pro průmyslové vyučování poradným orgánem, jenž podává dobrá zdání a návrhy ohledně předloh zákonných, jakož i ohledně zřizování a zrušování škol průmyslových. Ústřední komise sestává ze 26 členů, jež jmenuje ministerstvo vyučování; ministerstvo obchodu vysílá do této komise jednoho delegáta;
3. inspekce průmyslových ústavů vyučovacích a vzdělávacích přísluší 8 odborným inspektorům školním, jež jmenuje ministerstvo vyučování; inspekce řemeslnických a průmyslových škol pokračovacích jest svěřena odborným silám učitelským na státních školách a jiných ústavech průmyslových zřízeným. Mimo to zřízeni jsou při většině státních úřadů zemských rádcové pro průmyslové vyučování v dotyčné zemi korunní. Rádcové tito povolávají se z kruhů odborných (v Haliči jest v tom ohledu zemská komise).
4. Ohledně škol jednotlivými zeměmi vydržovaných nebo podporovaných (tak zvláště v Čechách) přísluší i zemskému výboru jisté právo dohlédací a ingerenční, Zemský výbor volí si důvěrníky, jež pak spolupůsobí při dohledu a inspekci. Skoro totéž platí též o průmyslových ústavech jednotlivými okresy neb obcemi vydržovaných.
V. Školy vysoké. Viz čl. University a akademie.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Úřady školní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 324-325.