Vězení (v právu soukromém).


I. Starý soudní řád znal vězení jen jako zajišťovací prostředek poskytnutý žalobci, byl-li žalovaný podezřelým z útěku. Předpokládala se tu ovšem dospělá pohledávka. Podezření útěku bylo třeba hodnověrně osvědčiti; dle panující praxe mohlo se tak státi předložením vysvědčení osob. Předpisů starého s. ř. o tomto vězení nedotkl se zákon ze dne 4. května 1868 č. 24 ř. z., jímž byla zrušena exekuce na osobu dlužníkovu. Některé osoby byly osvobozeny od vězení (vojíni, konsulové některých států a j.). Vězení povolil soud beze všeho, jestliže věřitel donesl listiny, jež pohledávku úplně prokazovaly a jež odpůrce za pravé uznal. Neměl-li však věřitel dostatečných průvodů povolil soudce vězení jen tehdá, složil-li věřitel dostatečnou jistotu pro škodu a pohanu dlužníkovi, tím vzniklou. Vězení naříditi mohl z pravidla jen soud, u něhož osoba, za jejíž uvěznění se žádalo, mohla býti žalována. Způsob věznění posoudil soud, který mohl po případe i vězení domácí připustiti. Vězení zrušovalo se složením jistoty za pohledávku, pro kterou se za uvěznění žádalo.
II. O povaze a přípustnosti vězení dle platného řádu exekučního viz čl. Vazba (v říz. exek.). K tomu doložiti sluší, že když výkon exekuce pro pohledávky peněžité zůstane bez výsledku a dlužník nedostaví se k roku položenému k vykonání přísahy manifestační (vyjevovací) Vězení (v právu trestním).
435
aneb odepře výpověď a přísahu, má soud exekuční k návrhu na něho vazbu uvaliti, by výpověď přísežná byla vynucena. Vazba končí složením výpovědi a přísahy a její úhrnná doba nesmí převyšovati 6 měsíců (§§ 47 a 48 ex. ř., viz čl. Přísaha vyjevovací).
III. Vězení v konkursu.
Soud konkursní má ihned, zahájiv konkurs, uvážiti a usnésti se, má-li býti proti úpadci uvalena vazba pro podezření z útěku Nebyla-li vazba uvalena hned při zahájení konkursu, může ji soud konkursní — není-li ještě zvolen výbor věřitelský, naříditi jen k návrhu jednoho neb více věřitelů neb správce podstaty, po volbě výboru však jen k návrhu tohoto, pokud se týče věřitelstva (§§ 144, 99 konk. ř.). Exekuční vazba úpadce místa má, když nepředloží seznam jmění a dluhů neb zdráhá se vykonati přísahu vyjevovací (§ 96 konk. ř.), neb tvrdošíjně odpírá rozkazům soudu konkursního. Odepře-li úpadce vykonati přísahu, oznámí se to státnímu zastupitelství (§ 100 konk. ř.). Vazba exekuční (§ 99 konk. ř.) i opatrovací vykonána buď dle předpisů ex. ř. a nesmí trvati déle 6 měsíců. Výživné uvězněného jest nákladem podstaty. K návrhu výboru věřitelského pokud se týče věřitelova (§ 144 konk. ř.) může vazba býti vykonána pouze domácně. I soud konkursní může dle svého uvážení vazbu domácí naříditi, avšak nesmí z toho beze svolení výboru věřitelského vzejíti podstatě větší náklady (§ 101 konk. ř.). O zrušení vazby rozhodne soud konkursní, slyšev zprávu konkursního komisaře, vzhledem k důvodu zatčení dle svého uvážení. Nařídí-li zrušení vazby, budiž o tom vždy vyrozuměno státní zastupitelství.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vězení (v právu soukromém). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 456-457.