Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním důchod.).


I. Vrácení ke stavu předešlému pro zameškání lhůty.
Bylo-li zabráněno obviněnému nebo zatčenému, by beze své viny zachoval
1. lhůtu při podmíněném obeslání dle §§ 616, 782 k podání písemného vyjádření předepsanou, neb
2. lhůtu stanovenou v případech §§ 621, 622, 783 (veřejné vyzvání k dostavení se k úřadu vyšetřujícímu), neb
3. lhůtu předepsanou k podání opravného prostředku neb žádosti o milosť a před projitím lhůty v prvních 2 případech se dostavil k úřadu, aneb pokud to výslovně bylo připuštěno, by podal písemné vyjádření ve třetím případě však, by podal prostředek opravný neb žádosť o milosť, může žádati za restituci stavu, v němž se před vypršením lhůty nalézal (§ 872 tr. z. důch.).
II. Řízení.
1. Žadatel prokaž hodnověrně překážku, jež zabránila dodržeti lhůtu.
2. Žádosť buď podána
a) v případech ad I. odst. 1 a 2 u úřadu vyšetřujícího. Zamítne-li úřad tento žádosť, lze si stěžovati ve 14 dnech ode dne prohlášení zamítnutí čítaných;
b) v případě ad I. v odst. 3 u soudu okresního aneb okresního úřadu důchodkového, kde slušelo podati opravný prostředek neb žádosť za milosť, k jejíž podání lhůta prošla. Tento soud okresní neb tento úřad okresní rozhoduje o tom s výhradou rekursu.
3. Žádosť podána buď nejdéle ve 14 dnech po projití lhůty a po zániku překážky a zároveň ve případech ad I. v odst. 1 a 2 a dále, jde-li o lhůtu k rekursu, jejž podati sluší před vynesením rozsudku, vždy dříve než o vyšetřování byl rozsudek vynesen, v ostatních případech však před výkonem rozhodnutí, proti němuž nebyl opravný prostředek neb žádosť o milosť během prošlé lhůty podána.
4. K žádosti spozděné se nepřihlíží. Byl-li však ve případech ad a) vynesen rozsudek, dříve než prošla lhůta předepsaná k podání žádosti, lze v odvolání proti rozsudku k platnosti přivésti důvody, jež jsou restituci příznivy.
5. Tomu, na jehož škodu lhůta prošla, je vždy vyhrazeno, ač jsou-li zde ostatní zákonné podmínky, žádati za restituci řízení (§§ 873 až 875 tr. z. důch.).
III. Právní účinky.
1. Restituce, za kterou se žádá během řízení před vynesením rozsudku, nestaví sice pokračování v řízení; před rozhodnutím o této žádosti, pak v případě, kde byla žádosť zamítnuta úřadem vyšetřujícím, před projitím lhůty stanovené k podání stížnosti, nebudiž však přikročeno k vynesení rozsudku.
2. Žádosť za restituci lhůty k odvolání neb žádosti o milosť proti rozsudku působí, že nutno sečkati s výkonem tohoto rozsudku až do rozhodnutí o zmíněné žádosti. Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním důchod.).
3. V ostatních případech staví žádost’ o restituci lhůty výkon nařízení neb rozhodnutí, proti němuž nebyl rekurs podán před projitím lhůty, jen potud, pokud k vůli rekursu, kdyby byl býval podán, bylo by se bývalo musilo sečkati s výkonem.
4. Povolí-li se žádaná restituce, zavede se v případech ad I. 1 a 2 uvedených řízení předepsané v §§ 613 až 620 tr. z. důch. (obeslání neb vyžádání písemného vyjádření v určité lhůtě), v ostatních případech povolí se však žadateli počínajíc dobou, kdy mu bylo povolení restituce oznámeno, plná lhůta k podání opravného prostředku neb žádosti o milosť, o kterou jde (§§ 876 a 877 tr. z. důch.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním důchod.). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 506-507.