Výkup (právo výkupu).


Právo výkupu (ius retractus) záleží v tom, že převodce při zcizení neb odstoupení nemovitostí si vyhradil právo žádati kdykoli a od kteréhokoli právního nástupce, aby mu nemovitosti tyto za náhradu ceny, kterou sám za ně dal, opět odstoupil. Právo výkupné pochází z práva německého. V nejstarší době vyskytovalo se toliko jako ius retractus consanguinitatis (Erblosung), t. j. právo pokrevních příbuzných prodatelových ve případě, že nemovitosť prodal osobě k příbuzenstvu nenáležející, žádati od nabyvatele vydání nemovitosti proti nahražení trhové ceny jím zaplacené. Později vyvinulo se t. zv. ius retractus vicinae t. j. obdobné právo sousedů a konečně t. zv. Marklosung (vykoupení marky) t. j. právo příslušníků obce na vykoupení nemovitostí k obci náležejících, dále pak obdobné právo příslušníků župy a pod.
Ob. obč. zák. zmiňuje se o výkupu v §§ 1140 a 1141 a sice při děleném vlastnictví ohledně zcizení téhož vlastníkem požitků; obě tato zákonná ustanovení mluví o právu předkupném nebo výkupném. Ob. obč. zák. jedná tudíž o právu výkupném jako o jistém druhu práva předkupního, resp. označuje je jako právo předkupní.
Právo výkupné bylo zrušeno pat. ze dne 8. března 1787 č. 649 a dv. d. ze dne 6. května 1788 č. 821 sb. z. s. Právní účinky takových opatření, jimiž příslušníkům určité rodiny bylo vyhraženo právo, nemovitý statek v případě zcizení jeho si vykoupiti, t. zv. rodinné právo výkupné, sluší posuzovati ode dne, jímž ob. obč. z. vešel v platnosť, dle ustanovení §§ 1072 — 1079 o. o. z., jimiž právo předkupní značně bylo obmezeno. Od tohoto dne nemůže tudíž rodinné právo výkupné býti založeno a právo výkupné dříve zřízené zaniklo, jakmile odpadly osoby oprávněné k výkonu tohoto práva, jež tu byly v době, kdy ob. obč. z. vešel v platnosť.
K žádosti vlastníka nemovitosti, na níž vázne rodinné právo výkupné, má knihovní soud ediktem, který budiž vyvěšen na soudní desce a třikráte uveřejněn v novinách k tomu ustanovených, vyzvati všechny, kdož chtějí z knihovního zápisu rodinného práva výkupného ještě nějaký nárok vyvozovati, aby svoje oprávnění do roka provedli žalobou u knihovního soudu podanou, jinak že by dotyčný knihovní zápis byl vymazán. Nebyla-li takováto žaloba ve lhůtě ediktální podána, budiž k opětné žádosti vlastníkově výmaz povolen (roz. ze dne 28. března 1875 č. 37 ř. z.). Srv. čl. Právo předkupní.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Výkup. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 558-558.