Noty a listy závěrkové (smluvenky).


I. Pojem.
1. Závěrkové noty nevydávají strany, nýbrž zpravidla obchodní dohodci, takže nota jimi vydaná jeví se býti osvědčením obchodů jimi sprostredkovaných; jen při obchodech, které ihned nemají býti splněny, jest závěrkovou notu stranám k jich podpisu dodati a každé straně jest stejnopis druhou stranou podepsaný doručiti, resp. zaslati. Platnost obchodu není však ani od podpisu stran ani od doručení nebo přijetí závěrkové noty odvislou; naopak odepře-li jedna strana přijetí nebo podpis noty, musí obchodní dohodce druhé straně o tom bez odkladu oznámení učiniti (čl. 73 obch. z.). Neboť nelze platnost obchodů obchodními prostředkovateli sjednaných učiniti závislou na podpisu a přijetí závěrkové noty, poněvadž již řádně vedený denník obchodního dohodce činí z pravidla důkaz o uzavření obchodu či jeho obsahu (čl. 77 obch. z.).
2. Závěrkové listy vydávají sobě navzájem zpravidla kupci o obchodech, jež mezi sebou učinili; kupec zasílá prodateli závěrkový list, a tento má kupci vydati vzájemný list závěrkový, který souhlasí s listem jemu zaslaným. Touto výměnou závěrkového listu a vzájemného listu závěrkového stává se obchod hotovým (perfektním). Byla-li tedy umluvena výměna závěrkových listů, uskuteční se dotyčné jednání teprve tehdy, až tyto listiny oběma stranám doručeny budou (§ 884 o. o. z.). Totéž platí, i když takové výslovné úmluvy nebylo tehdy, je-li při dotyčném oboru obchodním výměna závěrkových listů obvyklou.
II. Forma a obsah.
1. Závěrkové noty: Tyto musí úplně souhlasiti s denníkem obchodního dohodce a proto v nich obsaženy býti musí tytéž znaky obchodu, které obsahuje denník — tedy jména stran, čas uzavření, označení předmětu a podmínky obchodu (čl. 72 obch. z.). . Závěrkové listy: Závěrkové listy nejsou zvláštními formálnostmi vázány; přes to jest však udati v nich podstatné podmínky obchodu. Poněvadž zřizují se závěrkové listy z pravidla o koupích nebo prodejích, bývá v nich užito úsloví: »prodávám Vám« se strany prodatele a se strany kupce: »kupuji od Vás«. Závěrkové listy mají dále obsahovati: přesný popis předmětu koupě nebo prodeje dle quantity i quality, cenu jednotnou i úhrnnou, lhůtu dodávací a způsob dodání, místo platební, resp. místo plnění, vedlejší podmínky (výlohy dopravní, celní, diskont atd.), posléze též nezřídka ustanovení o tom, že se kontrahenti pro případ sporů podrobují soudu rozhodčímu, datum a podpis.
III. Průvodní moc.
1. Závěrkové noty. Čl. 77 obch. z. poskytuje ve příčině průvodní moci závěrkových not soudci pole ještě rozsáhlejší tím, že ponechává jeho uvážení, má-li — právě tak jako při denníku obchodního dohodce — větší nebo menší víru jim přikládati. Soudce může zcela volně uvážiti, poskytují-li závěrkové noty úplný důkaz o obchodu — čemuž by tak bylo, kdyby v daném případu všecky ostatní okolnosti nezavdávaly podnět k pochybnostem o perfektním uzavření obchodu — tak zvláště dozná-li se jedna ze stran, nebo svědčí-li jiné důkazy platnosti obchodu. Soudce může však vzhledem k zvláštnímu případu a vzhledem ku podanému odvodu (protidůkazu) přihlížeti ku závěrkovým notám jako k důkazu neúplnému a může potom — byla-li nabídnuta přísaha doplňovací obchodního dohodce — žádati přísežné stvrzení obchodního dohodce. Obzvláště má soudce dle svého volného přesvědčení uvážiti tu okolnost, zda pro posouzení dotyčného sporu odepření přijetí nebo podpisu závěrkových not jednou ze stran má význam čili nic (čl. 77 obch. z.).
Ustanovení obch. z. byla novým soudním řádem v platnosti zachována s tou odchylkou, že doplnění neúplného důkazu lze provésti pouze průvody novým soudním řádem připuštěnými (přísaha nahrazena přísežným výslechem) (§ 295 a 371 nov. s. ř.). Ustanovení čl.: 72, 73, 76, 77 a 79 obch. z. o závěrkových notách a jich průvodní moci platí patrně jen o přísežných a úředně ustanovených dohodcích, nikoli též o soukromých prostředkovatelích a jednatelích. Co platí o závěrkových notách přísežných a oprávněných dohodců obchodních vůbec, vztahuje se bez odporu i na závěrkové noty vydané bursovními sensály v přísahu vzatými.
2. Závěrkové listy. Pro závěrkové listy platí všeobecná pravidla průvodní odnášející se k listinám smluvním; poskytují důkaz proti tomu, kdo je podepsal (§ 113 s. ř., § 294 nov. s. ř.). Námitky, které vznésti lze proti listinám smluvním, připouštějí se i proti závěrkovým listům; maj zde průchod zásady o platnosti smluv (§§ 865877 o. o. z.), o možnosti plnění a o vzájemném plnění dle §§ 878882 o. o. z., jakož i námitky práva hmotného ve příčině zrušení, zániku a změny práv (zaplacení, novace, postup, kompensace atd.). Avšak soudce vždy má vůli kontrahentů zjistiti, a proto nemá se držeti slovného smyslu výrazu; má vždy k tomu přihlédati, že se činí v obchodním styku ujednání ve stručné a úsečné formě — jak tomu jest při závěrkových listech — a proto dopřáti jest při výkladu takových kupeckých listin volnému přesvědčení a soudcovskému uvážení širších mezí, než při ostatních smluvních listinách práva občanského. IV. Převod závěrkových not. Závěrkově noty nenáležejí sice mezi papíry, jež obch. zák. prohlášeny jsou za rubopisem převoditelné, avšak často nakládá se s nimi v obchodu jako s papíry cennými, tak jmenovitě, když kupec disponuje se zbožím tím, že převede závěrkovou notu. Postup jich provádí se tedy jako při cessi pohledávky nebo nějakého nároku, odevzdáním cessionàři a vyznačením cesse na závěrkové notě neb zvláštní listinou.
V. Právo poplatkové.
1. Závěrkové noty sensálů podrobeny jsou kolku 5 kr. za kus (§ 13 popl. nov. ze dne 29. února 1864 č. 20 ř. z.). Předkládají-li se však tyto noty k soudu, jest zapraviti z nich poplatek předepsaný pro právní jednání (p. s. 93 popl. z.) i tehdy, nemají-li závěrkové noty všech předepsaných náležitostí, obzvláště neobsahují li jména kontrahentů, poněvadž dle čl. 73 odst. 2 uvedení jmén stran v závěrkové notě nezbytně se nevyhledává. Pro poplatkovou povinnost nemá významu okolnost, jsou-li v závěrkové notě náležitosti právního jednání právem občanským předepsané vyznačeny čili nic; stačí, prokáže-li se, že se jedná o závěrkovou notu a vidno-li z obsahu její, že bylo prodáno zboží nebo cenné papíry (nález ze dne 18. února 1895 č. 887 sb. »Budwinski« č. 8424). (Viz čl. Dohodci obchodní.)
2. O poplatcích při závěrkových listech viz čl. »Dopisy obchodní«.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Noty a listy závěrkové. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 555-557.