Vykázání (v řízení celním a důchodkovém).


Vykázáním rozumí se povinnosť prokázati odebrání, původ a vyclení zboží; předpis tento jest nejúčinnějším kontrolním opatřením v řízení celním. Vykázaní.
I. Rozsah vykázaní.
Prokázáno budiž:
1. odebrání zboží, kdy a od které osoby přešlo na toho, jenž odebrání má prokázati;
2. původ zboží, kdy, ve kterém místě a kým bylo vyrobeno;
3. vyclení zboží, kdy a u kterého celního úřadu celnímu řízení pro dovoz zboží předepsanému bylo podrobeno (§ 307 cel. a mon. ř.).
II. Předměty vykázání podléhající.
Povinnosť vykázati odebrání, původ a vyclení vztahuje se toliko na předměty skutečně existující, nikoli tedy na předměty spotřebené nebo zpracované nebo na věci nesoucí patrné stopy delšího užívání (§ 308).
III. Osoby k vykázání povinné.
Odebrání má prokázati:
1. každý, kdo zboží s jednoho místa na druhé dopravuje a byv vyzván, aby udal, kde, kdy a od koho předmět převzal a komu a kam jest týž určen (§ 269), tak učiniti odepře nebo udá, že zboží převzal od osoby neznámé neb od osoby, jejíž pobyt mu není znám, nebo objeví-li se jeho udání při pozdějším šetření nesprávným (§ 310), dále
2. kdo dopravuje zboží, jež dle předpisu musí býti opatřeno písemným vykázáním, na jiné místo a nepředloží papíry sloužící k zjištění nákladu zboží (§ 311);
3. osoby provozující obchod, tudíž i podomní obchodníci kdykoli na požádání důchodkového úředníka (§ 312). Tito mají dále vykázati též vyclení
a) předmětů monopolu, jichž cizí původ jest prokázán a
b) předmětů, jež patrně z ciziny přicházejí (§ 314).
4. Živnostníci, kteří se zabývají úpravou zboží, jako barvíři, tiskaři, valcháři, běliči a pod. jsou ve příčině závazku vykázati odebrání, původ nebo vyclení zboží obchodníkům postaveni na roveň (§ 316).
5. Naproti tomu živnostníci, kteří surové látky zpracují nebo výrobky tím způsobem přetvoří, že se stávají pak zbožím jiného druhu, jsou povinni vykázati původ zboží, jehož výrobou se zaměstnávají a jež u nich zpracované nebo nezpracované bylo nalezeno.
6. Osoby, kteréž neprovozují obchod ani jinou živnosť, musí vykázati odebrání nového, neopotřebovaného zboží, jež u nich bylo nalezeno:
a) jestliže vzhledem k množství a povaze své patrně přesahuje potřebu osobním poměrům majitele odpovídající, nebo
b) podléhá-li toto zboží v místě, kde bylo nalezeno, dozoru celních úřadů (§§ 337—360);
c) dále oněch předmětů, na nichž jest výslovně vyznačeno cizozemské místo výroby a konečně
d) výrobků, jež, jsou-li zhotoveny neb upraveny v tuzemsku, mají býti opatřeny předepsaným označením, na nichž však označení takové schází.
Tyto osoby musí vykázati původ nebo vyclení zboží, jestliže majitel jeho při příchodu přes celní hranici nebo při prohledávání snažil se finanční stráži ujíti, nebo jestliže se tomuto prohledání vzpíral anebo konečně, náleží-li zboží mezi předměty státního monopolu a bylo-li při prohlídce uznáno, že nepochází ze státní továrny. Vyclení musí konečně Vykázání.
majitel nového, neopotřebovaného zboží prokázati, pochází-li toto zboží patrně z ciziny (§§ 319 a 320).
7. Majitelé pozemků čítají se k obchodníkům nebo jiným živnostníkům jen potud, pokud se jejich zaměstnání neobmezuje toliko na polní hospodářství, nýbrž pokud kupují též surové látky a jiné zboží, jež zpracované nebo nezpracované opět dále prodávají (§ 321). Pravidlem jest, že kromě případů, ve kterých předepsáno jest podání určitých průkazů a mimo živnostníky pod dozorem se nacházející, vykázání se má žádati jen tenkráte, je-li podezření, že byl spáchán přestupek celních předpisů (§§ 323 a 324). Jakým způsobem má býti podán důkaz o odebrání a původu zboží, ustanovují blíže trestní zákony důchodkové (srv. čl. Důkaz v právu trestním důchodkovém).
IV. Ustanovení trestního práva důchodkového.
Kdo nevyhoví řádnému vyzvání, aby vykázal odebrání, původ nebo vyclení zboží, dopouští se těžkého přestupku důchodkového:
1. je-li tu jeden nebo více důvodů podezření v celním řádě vyznačených (§§ 324 a 325);
2. náleží-li předmět mezi zboží v pohraničním okrese kontrole podléhající nebo mezi zboží podrobené ve vnitřním celním území kontrole zostřené a byl-li nalezen v prvém případě v pohraničním okresu a v případě druhém ve vnitřním území celním;
3. byla-li osoba k vykázání povinná již odsouzena jednou pro podloudnictví nebo těžký přestupek důchodkový podloudnictví příbuzný nebo dvakrát pro nepodání předepsaného vykázání (§ 379).
K živnostem kontrole podrobeným náleží: pivovarnictví, líhovarnictví, prodej vína, vinného a ovocného moštu v malém a dobytčí jatky. Nesplní-li ten, kdo takovou živnosť provozuje, svoji povinnosť ve příčině vykázání odebrání, původu nebo vyclení zboží dle cel. a mon. řádu nebo dle zvláštních předpisů o dani spotřební jemu náležející, ačkoli řádně byl k tomu vyzván, dopouští se přestupku dle § 379. Vyrabitelé piva jsou povinni boletami prokázati, že z mladinky a zásob piva v místnostech závodu se nacházejících spotřební daň byla zapravena (§ 18 výn. min. fin. ze dne 19. prosince 1892 č. 264 ř. z.).
V. Pominutí trestu.
Jestliže ten, kdo jest povinen vykázati odebrání, původ nebo vyclení určitého předmětu, předmět tento, prve než k tomu byl vyzván, dobrovolně podrobí celnímu řízení předepsanému pro dovoz zboží z ciziny a zapraví z něho dovozné clo, nemůže býti trestán pro nevykázání ve příčině téhož předmětu; dopustil-li se však při tom ještě jiného přestupku než opomenutí vykázání, budiž pro tento druhý přestupek dle předpisu potrestán (§ 479).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vykázání. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 545-547.