Tarif advokátní

.
Nař. min. sprav. ze dne 11. prosince 1897 č. 293 ř. z. vydané na základě zák. ze dne 25. března 1890 č. 58 ř. z. (jímž zmocněn byl ministr spravedlnosti vydati cestou nařízení tarif pro takové úkony advokátů a jich kanceláří v řízení soudním, jež pro svou jednoduchost a časté opakování dopouštějí průměrného ocenění) stanoví tarif pro výkony advokátů a jich kanceláří. Částečné změny zavedeny byly jednak nař. min. spr. ze dne 16. listopadu 1898 č. 203 ř. z., jednak nař. min. spr. ze dne 8. ledna 1896 č. 8 ř. z. Tarifu z r. 1897 užiti sluší v právních věcech, jež dlužno rozhodovati dle nových zákonů procesních a dle nového exekučního řádu; tudíž ve věcech, jež byly zahájeny již dle nového práva, tedy po 1. lednu 1898, neb sice byly zahájeny dle starého práva, avšak ex lege neb dle úmluvy stran na dále rozhodovány býti mají dle nových předpisů (srj. uv. zákony k jur. n., civ. ř. s. a ex. ř.). Pro spory pak, jež zahájeny byly za vlády starého práva a též dle tohoto na dále mají býti projednány a skončeny, platí nař. min. spr. ze dne 25. června 1890 č. 129 ř. z., ze dne 27. července 1891 č. 116 ř. z., ze dne 25. března 1892 č. 59 ř. z. a ze dne 22. května 1892 č. 82 ř. z. Tarif z r. 1897 platí i pro řízení před statutárními soudy rozhodčími a před rozhodci (§ 20 t.) a týká se též odměny advokáta v jeho vlastní věci (§17 t.).
Tarif dělí se ve 3 třídy:
1. 1. třída platí pro Vídeň a města ležící ve Vídeňském policejním
obvodu ;
2. 2. třída platí pro Prahu a místa ležící v pražském policejním obvodu, dále pro města Brno, Lvov, Krakov, Hradec, Lublaň, Terst, Salcburk, Inšpruk; a Linec, pak lázeňská místa: Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Merán a Išl;
3. 3. třída platí pak pro všechna ostatní místa království a zemí v říšské radě zastoupených (§ 1 nař. z 1899). Ovšem výlohy hotové (kolky, poštovné atd.) sluší advokátu vždy zvláště nahraditi (§ 11 tar.).
Odměna řídí se dle třídy platné pro bydliště advokátovo a jen tenkráte, když advokát dal vykonati některé jednání advokátem jiným, řídí se odměna dle třídy tarifní platné pro bydliště advokáta tohoto a rovněž za roky, které advokát bydlící v místě třídy nižší předsebéře u soudu třídy vyšší, jakož i za ostatní námahy u tohoto soudu může čítati poplatek příslušné třídy vyšší. Bydlí-li advokát v místě, kde nesídlí soud okresní, platí třída místa soudu okresního, v jehož obvodu advokát bydlí (§ 4). Zastupuje-li advokát několik společníků v rozepři nebo nastupuje-li proti nim, přísluší mu za každého společníka v rozepři (prvního spolu nečítajíc) zvýšení odměny tarifní o 10%, avšak nikdy víc než 100% i když je více společníků v rozepři než 10 (§ 9 tar. dopl. nař. z 1899). Za výkony pak, jež svěřila strana několika advokátům společně, obdrží každý z nich, pokud nebylo nic jiného umluveno, od vlastní strany za své výkony plné poplatky tarifní (§ 15 tar.). Podotknouti sluší, že tarifu užívati jest podpůrně, t. j. pokud nic jiného nebylo umluveno (§ 2 tar.) a s druhé strany že je soudci vyhrazeno právo zkoumati, zda těch kterých úkonů (třebas dle tarifu účtovaných) bylo skutečně třeba a byly-li účelnými (§ 18 tar.).
Vyšší odměny dostane se advokátovi :
1. v případě úmluvy (§ 2 tar.);
2. když odůvodní je advokát zvláštními okolnostmi nebo zvláštními příkazy své strany (§ 2 odst. 2 tar.), nebo konečně nedopouští-li úkon průměrného ocenění (§ 18).
Jak již podotknuto, řídí se odměna dle tarifní třídy platné pro bydliště advokátovo. Avšak v téže třídě je odměna různá dle hodnoty. A sice rozhodnou je v řízení sporném hodnota sporného předmětu, v řízení exekučním a zjišťovacím hodnota nároků exekventa neb jiného oprávněného, pokud tito návrhy činí, při návrzích poddlužníkových rozhodnou je však výše pohledávky zabavené, při návrzích osoby zavázané hodnota protivníkových nároků tím dotčených, při návrzích dražitelových a vydražitelových hodnota předmětu exekučního (§§ 5, 7). V řízení nesporném rozhoduje hodnota předmětu, jehož se výkon týče. V řízení sporném oceňuje se předmět sporný podobně, jako určuje se hodnota předmětu sporného pro určení příslušnosti soudu rozhodná, tudíž dle §§ 54 — 60 j. n., avšak s těmito úchylkami:
1. požaduje-li se toliko část pohledávky, rozhoduje pouze tato zažalovaná část, nikoliv úhrnný obnos pohledávky ještě nezapravené (§ 55 j. n. a cont.);
2. žádá-li se přebytek, který vybývá, srovnají-li se pohledávky vzájemné, rozhoduje toliko výše zažalovaného přebytku (§ 55 j. n. a cont.).
3. Hodnotu sporných předmětů sluší sečísti:
a) spojí-li se několik rozepří ke společnému jednání, předpokládajíc, že se spojení později nepřeruší;
b) spojí-li se jednání o žalobě a žalobě navzájem;
c) spojí-li se jednání o žalobě a o mezitímním návrhu na určení existence vzájemné pohledávky, kterou žalovaný za příčinou kompensace k platnosti přivádí (§ 6 odst. 2 tar. a srj. k tomu § 187 nn. c. ř. s.).
4. Jedná-li se o několika nárocích v téže žalobě vznesených, tedy při každém z oddělených jednání po dobu rozdělení rozhoduje toliko příslušná hodnota dílčí.
5. Ku změně hodnoty sporného předmětu nastalé buď změnou žaloby (§ 235 c. ř. s.) před zahájením sporu neb obmezením prosby žalobní neb částečným vyřízením sporu (§ 391 nn. c. ř. s.) hleděti dlužno při výkonech po změně následujících. Byla-li však změna způsobena prohlášením strany, sluší k ní hleděti již při příslušném podání nebo při pří- slušném roku, avšak při tomto jen tehda, když příčina změny nastala již před rokem (§ 6 tar.).
Dodati sluší : Není-li hodnota předmětu, jehož se týče výkon v řízení sporném, exekučním (zjišťovacím) nebo nesporném číselně vyjádřena a nelze-li jí seznati z údajů učiněných, ocení předmět soud sám a sice při prvním určování nákladů, pokud možná bez dalších šetření a průtahů. V příslušném vyřízení uvedena bud’ pak výslovně hodnota, která je základem určení nákladů.
Odměna prací přípravných a manipulačních: Odměna za sepsání informace a za informaci ze spisů zahrnuta jest z pravidla v tarifní sazbě za sepsání podání neb za odbývání roku. Zabrala-li však informace mnoho času, může soud přiřknouti samostatnou odměnu za informaci až do polovice tarifní sazby za výkon ustanovené. Za jednoduchá pátrání (zejména za pátrání, zda se doručení stalo, zda soudní vyřízení nabylo moci právní, jak věc u soudu uložená je označena, jak je nemovitost v knihách pozemkových označena, za pátrání v rejstříku obchodním a společenstevním, jakož i v rejstříku zájemním) přísluší advokátovi samostatná odměna v těchto případech :
a) nepřipravují-li tato pátrání jednání toho druhu, jenž jest uveden v tarifní položce, které má býti použito;
b) předsevzal-li pátrání ten jiný advokát (§ 10 tar.). Předsevezme-li výkony mimo kancelář advokátní, jež z pravidla obstarávají manipulační zřízenci kancelářští, sám advokát neb kandidát advokacie, přísluší jim vyšší odměna jen tehda, když soud uzná dle povahy případu, že bylo účelno, by úkony ty předsevzal advokát, pokud se týče kandidát advokacie (§ 12 tar.). Bylo-li obstaráno při jedné cestě více úkonů, lze nicméně cestovné jednou jen čítati. Cestovné sluší v takovém případě rozvrhnouti slušně na jednotlivé úkony (§13 tar.). Za sdělání seznamů o nákladech a účtů o poplatcích vlastní straně může advokát žádati jen poplatky manipulační. Dlužno-li však seznamů těch užiti co příloh k podáním, přísluší advokátovi i nárok na odměnu (§ 14). Byl-li advokát ustanoven jen za zmocněnce pro doručování (§§ 94—99 c. ř. s.), má nárok jen na manipulační poplatky vznikající zasíláním spisů a případným dopisováním a na dopisné (§ 16 tar.). Podání odměňují se samostatně ve sporném a exekučním řízení jen potud, pokud je nelze spojiti s jinými podáními, neb uzná-li soud, že bylo nutno neb aspoň účelno je samostatně podati. Nelze však samostatně odměňovati návrhy, jež vznášejí se při ústním jednání neb jež nutno přednésti při ústním jednání (srj. zejména § 177 c. ř. s.) (§ 19 tar.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Tarif advokátní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 33-35.