Konnossement

jest zřízení práva námořského, o kterémž pojednává 5. kniha obchodního zákonníka (čl. 644 a násl.) (v Rakousku kniha 5. obch. zák. platnosti nemá).
I. Pojem.
Konnossement je písemná stvrzenka vůdce lodi, že přijal zboží, aby je vydal určitému příjemci v naznačeném přístavu, čímž vůdce beře na se povinnost, odevzdati zboží na místě určeném. Po ukončení každého jednotlivého nakládání je povinností lodníkovou, aby bez odkladu obdržev zpět prozatímní přijímací lístek, který při přijetí zboží byl vystavil, vydal skladateli konnossement v tolika exemplářích, kolik jich tento žádá (čl. 644).
II. Obsah konnossementu.
Konnossement musí obsahovati jméno lodníka a lodi, jeho národnost, dále jméno skladatele a příjemce, přístav, kde zboží bylo naloženo a kde má býti opět vyloženo, aneb místo, na němž má ohledně zboží dalších rozkazu dostati, označení naloženého zboží, jeho množství a znaky, ustanovení ohledně zboží, místo a den vydání, i počet vydaných exemplářů (čl. 645). Skladatel může žádati, aby konnossement byl vydán na řad příjemce aneb pouze na řad. V tomto případě znamená to na řad skladatele (čl. 646). Konnossement lze rubopisem (indosamentem) (též blanco indosací) převésti právě tak jako směnku.
III. Právo zástavní a právo retenční.
Kupec může na základě konnossementu, předpokládaje, že jsou tu okolnosti ve čl. 313 obch. z. vytčené, vykonávati právo retenční na zboží svého dlužníka, pokud pomocí konnossementu, může se zbožím nakládati (čl. 313 odst. 1 obch. z.), podobně může komisionář zasílatel a povozník pro své náklady na dotyčné zboží učiněné, dále pro svou provisi, povozné, zálohy, půjčky zástavní právo na zboží konnossementem vykonávati (čl. 374, 382, 409 obch. z.). Držení konnossementu zakládá tedy za všech okolností detenci zboží. Další právní následky, jež z této detence vyplývají, závisí na konkrétním poměru detentora k adressátovi. Je-li lu více majitelů konnossementu, rozhoduje dle obch. zákona předstižení v určeném přístavu, event. priorita nabytí od společného předchůdce.
IV. Právní účinky.
1. Za splnění nároků z konnossementu plynoucích ručí vlastník lodi svou lodí a zbožím, a lodník, když převzal ručení, nebo dopustil-li se viny.
2. Opatření, které majitel učiní ve příčině konnossementu, má týž účinek jako naložení se zbožím samým.
3. Lodník drží zboží ve jménu majitele konnossementu (constitutum possessorium).
4. Odevzdá-li se někomu konnossement, odevzdává se tím i zboží, na něž konnossement zní, a tradice konnossementu jest vlastně symbolickou tradicí dotyčného zboží, z čehož právem se dovozuje, že konnossement zboží zastupuje, tak že převodem jeho převádí se držení i vlastnictví zboží.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Konnosement. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 129-130.